Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Az újvidéki kereskedelmi felsőoktatás

1941. április 11-én, a délszláv állam összeomlása után Magyarország megkezdte a magyarlakta területek elfoglalását. A honvédség birtokba vette a trianoni békeszerződéssel elvesztett Bácskát, a Baranyai háromszöget, a Muraközt és a Muravidéket. Ezen a területen mindössze egy felsőoktatási intézmény működött a jugoszláv időkben: a Belgrádi Egyetem Jogi Kara. Az intézményt vitéz Dr. Nagy Iván tanügyi előadó „vette át” a magyar Déli Hadsereg Parancsnokságának kötelékében. Mint írta: „Nyilvánvaló volt […] hogy a Délvidéket nem lehet a kultúra legmagasabb fokát jelentő felső oktatásügyi intézmény nélkül hagyni.”1 Szinte természetes módon esett a választás a Duna partján fekvő Újvidékre, ahol 1942. november 8-án nyílt meg a Keleti Kereskedelmi Főiskola. Szervezeti szabályzatát 1942. október 10-én hagyta jóvá Horthy Miklós kormányzó.2 A főiskola képzési profiljának leginkább Újvidék gazdasági, társadalmi, kulturális közege felelt meg a visszacsatolt délvidéki térségben. Az intézet célja olyan szakképzett magyar kereskedőnemzedék nevelése volt, amely „a Kelet felé irányuló magyar kereskedelmi kapcsolatok fenntartására és fejlesztésére alkalmas szakembereket” képez.3 A vallás- és közoktatásügyi miniszter felügyelete alatt álló főiskolán négy félév volt a tanulmányi idő. Rendes hallgatóként olyan férfiak és nők voltak felvehetők, akik érettségi bizonyítványt vagy a középiskolai érettségi bizonyítvánnyal egyenértékű, egyéb iskolai végbizonyítványt szereztek.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave