Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Az autonómia rövid tündöklése és lassú sorvadása

A rendszerváltást követő két és fél évtized rendkívül ellentmondásos. Az alkotmányos kereteket tekintve folyamatos fejlődés jellemzi, azonban miközben az ország sok tekintetben egyre korszerűbb alapjogi szabályozást mondhatott magának (vö. esélyegyenlőség és egyenlő bánásmód kiteljesedése, harmadik generációs jogok, adatvédelem és információs jogok stb.),1 a felsőoktatás autonómiájának megvalósulását biztosítani hivatott részletszabályozás szintjén inkább folyamatos visszalépéseket látunk – igaz, 2013-ra már alkotmányos szinten is bekövetkezik a restrikció. Abban lényegében egyetértenek az értékelések, hogy az első önálló felsőoktatási törvény2 a magyar felsőoktatási autonómia csúcsa, amelyhez képest a második3 és a harmadik4 egyre több ponton lépett vissza, noha az első autonómiazsugorító elemek már az Ftv.1. 1996-os módosításában5 megjelentek.6 Az Ftv.1. hatályába lépését követő bő két évtized átfogó tárgyalását nehezíti a jogalkotás dinamikájának megváltozása: a korábbi viszonylagos állandóságot az évente többszöri, sokszor egyazon szabályozási tárgyra vonatkozó módosítások rendszere vette át, fokozva a jogbizonytalanságot.7 Mindezekre tekintettel az alábbiakban az időszak tárgyalása során az egyes mérföldköveket jelentő törvények (Ftv.1., Ftv.2., Nftv.) összefoglalására kerül sor, kitérve négy jelentősebb módosításra: az Ftv.1.Nov. mellett az intézményhálózatot radikálisan átalakító törvényre,8 a kancellári jogintézményt bevezető törvényre,9 illetve a konzisztóriumokról rendelkező törvényre.10

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave