Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Reformok és szervezeti struktúra

A fentiek nyomán szovjet minták figyelembevételével, de egyre inkább önálló utakat keresve 1962 és 1965 között végül komoly és átfogó reformfolyamatot valósított meg az egyetem, amely bizonyos mértékben a közgazdasági felsőoktatás szerkezetét is átalakította. Háy Lászlót Pach Zsigmond Pál történész, akadémikus, a Gazdaságtörténeti Tanszék vezetője váltotta a rektori székben. Lényegében az ő vezetése alatt valósultak és szilárdultak meg azok a változások, amelyekről a következőkben szó lesz. Ez a periódus egyúttal „a szenvedélyes útkeresés időszaka”,1 a „nyíltabb légkör”2 kialakulásának és lassú elterjedésének periódusa volt: a tananyagokat korszerűsítették, a tudományos-világnézeti és politikai stúdiumokat növelték és színvonalasabbá tették, valamint rengeteg új tantárgyat és néhány új szakot hoztak létre. Az összes korábbi tárgy programját modernizálták, átdolgozták. Ezek jóváhagyását széles körű vita előzte meg. Ezek után pedig sok új vagy alapjaiban átdolgozott jegyzetet írtak a Közgáz oktatói, amelyek egy része később tankönyvvé érett. Végül, de nem utolsósorban a fentiek következményeként 1964-ben az 1957 utáni, évről évre megújított tantervet stabil tanterv váltotta fel.

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave