Szécsényi András, Zsidi Vilmos (szerk.)

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig


Az 1848-as reformtervek

A forradalom győzelme az oktatásügy minden területén komoly belső átalakulás kezdetét jelentette. Végre mód nyílt a nevelésügy nemzeti szellemű korszerűsítésére. A magyar műszaki és kereskedelmi felsőoktatás átfogó reformjára vonatkozó tervet az Ipartanoda tanári kara dolgozta ki. Eötvös József, aki 1848. április 5-én már tárgyalt ezekről a kérdésekről az intézet igazgatójával, először a reformokhoz szükséges anyagi fedezet biztosítására kért javaslatot, mivel „az Ipartanodának összműintézetté leendő átalakítása a tanulmányi alap értékét valószínűleg erején túl fogja igénybe venni”.1 Eötvös egyúttal olyan terv készítésére utasította az Ipartanoda tanárait, amely már nem tartalmazta a megszüntetendő gazdasági tagozatot, viszont tervbe vette az egyetemi mérnöki intézet és az Ipartanoda egyesítését. A tanárok május 13-án kezdték meg a terv kidolgozását, majd egy hét múlva három választmányt alakítottak, amelyek közül egy a technikai, egy a kereskedelmi tagozat tantervét készítette el, a harmadik pedig az általános tanodai szabályok kidolgozásával foglalkozott.2 Június elején ült össze a tanári kar a részjavaslatok összehangolására, és egy hónap múlva már a minisztériumban volt a leendő „Műipari Akadémia” részletes és alapos terve.3

A Budapesti Corvinus Egyetem és elődintézményei története a kezdetektől 2020-ig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 674 0

A „Közgáz” történetéről jelen kötet az első összefoglaló tudományos munka. További újdonsága, hogy első ízben kezeli egységben a Budapesti Tudományegyetemi Közgazdaságtudományi Kar (1920-1934), a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara (1934-1948), a Magyar Közgazdaságtudományi Egyetem (1948-1953), a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem (1953-1990), a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem (1990-2000) a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem (2000-2003) és a BCE (2003-) történetét. A kötet célja, hogy átfogó módon láttassa a 100 éves múlt egyetemtörténetét, függetlenül a politikai-gazdasági rendszerek változásaitól.

A többnyire történeti alapkutatásokra építő könyv lábjegyzetekkel, forrás- és bibliográfiával, fényképválogatással, szervezeti ábrákkal, névmutatóval, archontológiával segíti olvasóit. A meglehetősen heterogén forrásadottságok befolyással vannak a kötet felépítésére és módszertanára egyaránt. A fejezetek többsége jórészt levéltári forrásokra építő szervezettörténeti jellegű, ám bizonyos esetekben lehetőség nyílik narratív források használatára és társadalomtörténeti fókusz megjelenítésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zsidi-szecsenyi-a-budapesti-corvinus-egyetem-es-elodintezmenyei-tortenete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave