Feith Helga Judit, Maráczi Ferenc, Sztrilich András

Egészségügyi jog


Közigazgatás – államigazgatás

A közigazgatásnak az egyéb igazgatásokhoz (önigazgatás, magánigazgatás) képest legfőbb megkülönböztetője, hogy a közigazgatás állami és jogi tevékenység, valamint hogy a közigazgatási jogviszonyokban az egyik szereplő mindig közigazgatási, legfeljebb para-adminisztratív szerv,1 szemben a polgári jogviszonyokkal, ahol az eladó és a vevő magánszemély is lehet. Ha közigazgatási szerv szerepel adásvételi jogviszonyban, az ettől azért nem lesz közigazgatási jogviszony, mert mint láthattuk, ennek a jogviszonynak a közigazgatási szerven kívüli szereplői is lehetnek, míg közigazgatási jogviszony nincsen állami szerv közvetlen vagy közvetett részvétele nélkül. Az állami döntések rendszerének jogi szabályozottsága a 19. század végére alakult ki. Jogi szabályozás nélkül az állam rendelkező, sokszor önkényes döntései során az érintett egyén alattvaló és nem állampolgár volt. Csak az alkotmányos keretek közé terelt, jogilag szabályozott állami igazgatás esetén tekinthető az egyén állampolgárnak, aki egyfelől alkotórésze az államnak, másfelől alanyi (állampolgári) jogai vannak, amiket akár saját államával szemben is érvényesíthet. Helyi közügyekben általában a helyi (települési vagy megyei) önkormányzati igazgatás, az országos jelentőségű ügyekben általában a központi közigazgatás (államigazgatás) jár el. Az államigazgatás/közigazgatás elhatárolása úgy is történhet, mivel nem egzakt tudományról van szó, hogy azt állítjuk, hogy az államigazgatás szélesebb körű, mint a közigazgatás. Ezt azzal indokoljuk, hogy az állam igazgatása az állam egész területére kiterjed, míg a közösségek (önkormányzatok, egyesületek, köztestületek, vállalatok) tevékenysége ennél kisebb területre terjed csak ki. Másfelől mondhatjuk, hogy a közigazgatás szélesebb körű (nagyobb halmaz), mint az államigazgatás (részhalmaz, mert az állam is csak egy az igazgatott közösségek közül. A szocializmus időszakában a közigazgatás egyet jelentett az államigazgatással, azonban a rendszerváltást követően számos olyan közigazgatási szerv van jelen (így pl. a valódi autonómiával bíró helyi önkormányzatok, vagy a részben/egészben közfeladatot ellátó para-adminisztratív szervek), melyek nem tekinthetők államigazgatási szervnek. Vagyis érzékelhető, hogy államigazgatás és közigazgatás alatt nem ugyanazt értjük.

Egészségügyi jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 717 4

Bár több évezredes múlttal rendelkeznek az egészségügyi szolgáltatásra vonatkozó első jogi normák, és az első átfogó hazai egészségügyi rendelet 18. századi hatályba lépését követően exponenciálisan megnőtt az egészségügyi normák száma, mégis csak az elmúlt évtizedekben vált nélkülözhetetlenné az egészségügyi jog általános ismerete és megfelelő alkalmazása.

A tankönyv legfontosabb célkitűzése, hogy bemutassa az egészségügyi joghoz kapcsolódó legalapvetőbb szakismeretet: a rövid jogi alaptani bevezetőtől kezdődően a beteg és az egészségügyi dolgozók jogi helyzetén át az orvostudományi kutatásokhoz kapcsolódó hatályos rendelkezésekig. Jelen kötet főként gyakorlati ismeretanyagot tartalmaz, az Olvasó számos, a mindennapos egészségügyi ellátásból vagy éppen a bírói gyakorlatból vett példával találkozhat.

A könyv elsődlegesen az orvos- és egészségtudományi képzés BSc és MSc szintjein tanuló hallgatóinak készült, de meggyőződésünk, hogy bárki haszonnal forgathatja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/egeszsegugyi-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave