Beke Artúr (szerk.)

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Genetikai eredetű ritka nőgyógyászati betegségek


A Klinefelter syndroma kockázatai

A KS betegek hypergonadotrop hypogonadizmusának fenotípusbeli hatása többnyire korai felnőttkorban nyilvánul meg, és jellemző rá a fokozatos állapotromlás. A hereműködési zavar a spermatogenesist és a tesztoszterontermelést is érinti. A normális férfiakénál magasabb ösztradiol/tesztoszteron arány metabolikus syndromát és számos társuló betegség megjelenését eredményezi. A KS betegeknél a 2. típusú diabetes mellitus nagyobb gyakoriságát leginkább az előnytelen obezitással (nagyobb haskörtérfogat, csökkent izomtömeg), emelkedett LDL-koleszterin-, triglicerid-, leptin- és CRP-szinttel és az ezzel együtt jelentkező csökkent inzulinrezisztenciával hozzák összefüggésbe. A KS férfiakban általában magasabb a nőket sújtó betegségek kockázata (csontritkulás, sokízületi gyulladás, lupus erythematosus, Sjögren syndroma); az emlőrák kockázata különösen magas (20–50 százalék) a gynecomastiás tünettel rendelkező KS férfiak körében.

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 720 4

Könyvünk hiánypótló szándékkal készült. Olyan szakemberek – egyetemi oktatók, kutatók, klinikusok – munkája, akik a mindennapi gyakorlat során találkoznak az ismertetett kórképekkel.

A kötetben tárgyalt nőgyógyászati kórképekkel számos korábban megjelent publikáció foglalkozik, de a genetika mint etiológiai tényező szemszögéből, a kóros állapotok, a női betegségek genetikai hátterére fókuszálva és azt rendszerezve még nem jelent meg könyv. Napjainkban a tudomány rohamosan fejlődik, majdnem minden kórképet genetikai vizsgálatnak vetnek alá a kutatások során. Ennek okán csak olyan kórképek kerülnek bemutatásra, amelyeknél az eddigi vizsgálatok egyértelműen igazolták a genetikai hátteret. Vagyis azon kórképek, amelyeknél a genetikai ok lehetősége bár felmerült, de még nem egyértelműen igazolható, nem képezik a könyv anyagát.

Elsősorban egészségügyi szakembereknek, szakorvosjelölteknek, genetikai, szülészet-nőgyógyászati, gyermeknőgyógyászati, gyermekgyógyászati szakvizsgára készülőknek ajánljuk a kiadványt. Fontos információkat találhatnak benne a téma iránt érdeklődő orvostanhallgatók, szülésznő hallgatók, és a „nem szakember" érdeklődők is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/beke-nogyogyaszati-korkepek-genetikai-hattere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave