Beke Artúr (szerk.)

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Genetikai eredetű ritka nőgyógyászati betegségek


Glukokortikoid receptor mutáció

A glukokortikoid-rezisztencia ritka családi vagy sporadikus rendellenesség, amelyet a kortizol fokozott szekréciója jellemez. Hypercortisolismus klinikai bizonyítékai nincsenek jelen, de androgén- és mineralokortikoid-túlsúly kimutatható. Az NR3C1 gén (Nuclear Receptor Subfamily 3 Group C Member 1, korábbi nevén Glucocorticoid Receptor) mutációi miatt a glukokortikoid a célszövetekben nem tud megfelelő választ létrehozni, ezért kompenzálásképpen a keringő kortizol és az ACTH koncentrációja megemelkedik. A megnövekedett kortizolkoncentrációval megfelelő kompenzáció érhető el, azonban a túlzott ACTH-szekréció gyakran androgén- és/vagy mineralokortikoid-túltermelődést és aktivitásuk emelkedését okozza. A rendellenesség klinikai spektruma széles: a teljes tünetmentesség mellett súlyosabb állapotban hyperandrogenismus, fáradtság és/vagy hypertonia figyelhető meg, amelyekhez elektrolitzavar társulhat. Glukokortikoid-rezisztencia állhat a háttérben azoknál az eseteknél, ahol nem egyértelmű nemi szervek alakulnak ki olyan leánycsecsemőknél, akiknél kiinduláskor és a dexamethason-kezelést követően is magas kortizolszint mérhető.

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 720 4

Könyvünk hiánypótló szándékkal készült. Olyan szakemberek – egyetemi oktatók, kutatók, klinikusok – munkája, akik a mindennapi gyakorlat során találkoznak az ismertetett kórképekkel.

A kötetben tárgyalt nőgyógyászati kórképekkel számos korábban megjelent publikáció foglalkozik, de a genetika mint etiológiai tényező szemszögéből, a kóros állapotok, a női betegségek genetikai hátterére fókuszálva és azt rendszerezve még nem jelent meg könyv. Napjainkban a tudomány rohamosan fejlődik, majdnem minden kórképet genetikai vizsgálatnak vetnek alá a kutatások során. Ennek okán csak olyan kórképek kerülnek bemutatásra, amelyeknél az eddigi vizsgálatok egyértelműen igazolták a genetikai hátteret. Vagyis azon kórképek, amelyeknél a genetikai ok lehetősége bár felmerült, de még nem egyértelműen igazolható, nem képezik a könyv anyagát.

Elsősorban egészségügyi szakembereknek, szakorvosjelölteknek, genetikai, szülészet-nőgyógyászati, gyermeknőgyógyászati, gyermekgyógyászati szakvizsgára készülőknek ajánljuk a kiadványt. Fontos információkat találhatnak benne a téma iránt érdeklődő orvostanhallgatók, szülésznő hallgatók, és a „nem szakember" érdeklődők is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/beke-nogyogyaszati-korkepek-genetikai-hattere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave