Beke Artúr (szerk.)

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Genetikai eredetű ritka nőgyógyászati betegségek


Endokrin zavart okozó szerek (diszruptor anyagok) anyai bevitele

A terhesség alatt használt szintetikus progeszteron vagy analógjai szerepet játszhatnak a 46,XY nemi fejlődési zavarok etiológiájában. (Hangsúlyozzuk, hogy a napjainkban a várandósság alatt alkalmazott természetes – tehát nem szintetikus – progeszteronkészítmények nem okoznak rendellenességet. A szerk.) A szintetikus progeszteron hatására a tesztoszteron dihidrotesztoszteronná történő átalakulása csökken, és a magzati herékben a tesztoszteron szintézisének csökkenését eredményezi. A 46,XY DSD etiológiájában a terhesség alatt szedett ösztrogén szerepét eddig nem igazolták. Egy japán tanulmány szerint a specifikus ösztrogénreceptor, az α „AGATA” haplotípus homozigótákban a környezeti endokrin diszruptor anyagok ösztrogénhatása miatt emelkedhet a férfi genitáliák rendellenességeire való hajlam. Egerekben vizsgálva a fungicid (vinklozolin) szer önállóan vagy a fitoösztrogén genisteinnel (szójatermékekben van jelen) 41 százalékban hypospadiasishoz vezetett. Ez alátámasztja azt az elképzelést, hogy a terhesség alatt a környezeti endokrin diszruptor anyagoknak szerepük lehet a hypospadiasis kialakulásában.

Nőgyógyászati kórképek genetikai háttere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 720 4

Könyvünk hiánypótló szándékkal készült. Olyan szakemberek – egyetemi oktatók, kutatók, klinikusok – munkája, akik a mindennapi gyakorlat során találkoznak az ismertetett kórképekkel.

A kötetben tárgyalt nőgyógyászati kórképekkel számos korábban megjelent publikáció foglalkozik, de a genetika mint etiológiai tényező szemszögéből, a kóros állapotok, a női betegségek genetikai hátterére fókuszálva és azt rendszerezve még nem jelent meg könyv. Napjainkban a tudomány rohamosan fejlődik, majdnem minden kórképet genetikai vizsgálatnak vetnek alá a kutatások során. Ennek okán csak olyan kórképek kerülnek bemutatásra, amelyeknél az eddigi vizsgálatok egyértelműen igazolták a genetikai hátteret. Vagyis azon kórképek, amelyeknél a genetikai ok lehetősége bár felmerült, de még nem egyértelműen igazolható, nem képezik a könyv anyagát.

Elsősorban egészségügyi szakembereknek, szakorvosjelölteknek, genetikai, szülészet-nőgyógyászati, gyermeknőgyógyászati, gyermekgyógyászati szakvizsgára készülőknek ajánljuk a kiadványt. Fontos információkat találhatnak benne a téma iránt érdeklődő orvostanhallgatók, szülésznő hallgatók, és a „nem szakember" érdeklődők is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/beke-nogyogyaszati-korkepek-genetikai-hattere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave