Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Az agy alakíthatósága

Vannak egyéb eltérések is az agy és a számítógép működése között, amelyek szerintem sokkal fontosabbak, mint az eddig felsoroltak; ezek az agy alakíthatósága néven ismert jelenséggel függnek össze. Valójában az agyat nem tekinthetjük egyszerűen egy felhuzalozott neuronokból összerakott, állandó gyűjteménynek. A neuronok közötti kapcsolatok nem rögzítettek, mint lennének a fenti számítógépmodellben, hanem állandóan változnak. Nem azt mondom, hogy az axonok vagy dendritek helyzetei változnak. A bonyolult „huzalozás” nagy része lényegében a születésnél már kialakult. A szinaptikus kapcsolatokra gondolok, ahol a tényleges érintkezés zajlik a különböző neuronok között. Ezek gyakran a dendrittüskéken jönnek létre, amelyek a dendritek pici kidudorodásai, ide csatlakozhatnak a végfácskák (lásd 9.15. ábra). A „csatlakozás” nem jelent érintkezést, hanem az éppen megfelelő távolságú – nagyjából egy negyvenezred milliméternyi – szűk rést (szinaptikus szakadék). Ezek a dendrittüskék bizonyos körülmények között összezsugorodhatnak, a kapcsolat megszűnhet, vagy megnőhetnek (újak is nőhetnek), és új kapcsolatokat létesíthetnek. Ezért ha úgy gondolunk az agy neuronjainak kapcsolataira, mint amelyek lényegében egy számítógépet alkotnak, akkor ez olyan számítógép, amely állandóan változni képes!

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave