Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


A valós számok „valóssága”

Tegyük most félre a kiszámíthatóság fogalmát. A valós számokat azért hívják „valósaknak”, mert úgy tetszik, ilyen eredményeket adnak a távolság, szög, idő, energia, hőmérséklet vagy számos egyéb geometriai és fizikai mennyiség mérései. Ám az absztrakt módon definiált „valós számok” és a fizikai mennyiségek kapcsolata nem annyira világos, mint ahogy azt képzelnénk. A valós számok inkább egy „matematikai idealizáció” eredményei, és nem valamiféle aktuális, fizikailag objektív mennyiség mérőszámai. A valós számok rendszerének megvan például az a sajátossága, hogy két tetszőlegesen közel levő között mindig van egy harmadik. Egyáltalán nem világos, hogy a fizikai távolságok vagy idők rendelkeznek-e ezzel a tulajdonsággal. Ha két pont közötti fizikai távolságot egyre tovább osztunk fel kisebb részekre, akkor végül olyan kis skálához érhetünk, amelyen maga a távolság fogalma elvesztheti a közönséges értelemben vett jelentését. Azt sejtik, hogy a „kvantumgravitáció” skáláján, egy szubatomi részecske méreténél 1020-szor kisebb távolságon34 valóban ez a helyzet. Ám hogy minden valós számot felsoroljunk, ahhoz ennél akárhányszor kisebb skálákra is el kellene mennünk: például egy részecske méreténél 10200-szor, 102000-szer vagy 1010200-szor kisebbekre. Egyáltalán nem világos, hogy van-e fizikai értelmük az ilyen abszurdul kicsi skáláknak. Hasonló megjegyzés vonatkozhat a megfelelően kicsi időtartamokra.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave