Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


A Lorentz-féle mozgásegyenlet; elfutó részecskék

A Maxwell-egyenletek önmagukban nem alkotnak igazán teljes egyenletrendszert. Csodálatosan leírják az elektromos és mágneses mező terjedését, ha adott az elektromos töltések és áramok eloszlása. E töltések fizikailag töltött részecskék – ahogy ma tudjuk, főként elektronok és protonok –, az áramok pedig e részecskék mozgásából származnak. Ha tudjuk, hol vannak a részecskék és hogyan mozognak, akkor a Maxwell-egyenletek megmondják, hogyan viselkedik az elektromágneses mező. Nem mondják meg viszont, hogyan viselkednek maguk a részecskék. A kérdésre a választ részben már Maxwell idejében ismerték, de kielégítő egyenletrendszert 1895-ig nem írtak fel. Ekkor Hendrick Antoon Lorentz a speciális relativitáselmélettel rokon elképzeléseket használva levezette azt, amit ma egy töltött részecske Lorentz-féle mozgásegyenletének nevezünk (vö. Whittaker 1910, 310., 395. o.). Ezek az egyenletek megmondják, hogyan változik folytonosan egy töltött részecske sebessége az elektromos és mágneses mezőnek azon pontbeli értékétől függően, ahol a részecske éppen található.89 Ha a Maxwell-egyenletekhez hozzátesszük a Lorentz-egyenleteket, akkor megkapjuk mind a töltött részecskék, mind az elektromágneses mező időbeli fejlődésének szabályait.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave