Roger Penrose

A császár új elméje

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei


Kozmológia és az ősrobbanás

Amennyire legnagyobb optikai és rádióteleszkópjaink elárulják nekünk, a világegyetem nagyon nagy skálán igen egyenletesnek látszik; de ami még figyelemreméltóbb, tágul. Minél messzebbre nézünk benne, az ottani galaxisok (és a még távolibb kvazárok) annál gyorsabban távolodnak tőlünk. Úgy tűnik, mintha az egész világegyetem egy gigantikus robbanásban keletkezett volna – ezt az eseményt nevezik ősrobbanásnak, amely néhányszor tízmilliárd évvel ezelőtt következett be.142 Meggyőzően támogatja az egyenletes eloszlást és az ősrobbanást a feketetest-háttérsugárzás megfigyelése. Ez 2,7° abszolút hőmérsékletnek (2,7 K), azaz –270,3 °C-nak megfelelő hőmérsékleti sugárzás. E hőmérséklet nagyon alacsonynak tetszhet – és valóban az is! –, ám magának a Nagy Robbanás pillanatának a maradványa! Minthogy a világegyetem azóta olyan hatalmas számszorosára tágult, e kezdeti tűzgolyó is ilyen hatalmas számszorosára oszlott szét. A hőmérséklet a Nagy Robbanásban messze felülmúlt minden ma elképzelhető hőmérsékletet, de a tágulás következtében lehűlt a feketetest háttérsugárzás mai parányi értékére. E háttérsugárzás jelenlétét a ma szabványos ősrobbanáskép alapján 1948-ban megjósolta George Gamow, orosz-amerikai fizikus és csillagász. Először (véletlenül) Penzias és Wilson figyelte meg 1965-ben.

A császár új elméje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 863 7

Ha azt mondjuk: matematikai fizika, sokan erős késztetést éreznek majd, hogy visszategyék ezt a könyvet a polcra. Pedig ezzel nagy hibát követnének el, mert A császár új elméje éppen a laikus érdeklődőket szólítja meg, amellett, hogy a témában járatosabbaknak is érdekes olvasmányul szolgál. Szórakoztató, könnyen érthető stílusban fedi fel előttünk világunk legnagyobb rejtélyeit - olyan kérdéseket, amelyekről korábban csak alig érthető szaknyelven születtek könyvek.

Roger Penrose, korunk egyik legnagyobb matematikai fizikusa azonban leül az asztalunkhoz, és úgy magyarázza el nekünk a mesterséges intelligenciát, a kvantummechanikát, a relativitáselméletet vagy a kozmológiát, mintha csak a tegnap este látott, izgalmas filmről mesélne. A könyv ezért az elmúlt években igazi klasszikussá vált - és azért is, mert sokak szerint meggyőzően érvel a számítógépek önmagukat meghaladó mesterséges intelligenciájának hívei ellen. Penrose bebizonyítja, hogy az értelem nem egyszerű fizikai törvények alapján működő gép, és az emberi elme mindig is többre lesz képes, mint parányi kapcsolók és huzalok tetszőlegesen bonyolult szerveződése, ezért az embert legyőző mesterséges intelligencia elméletének önjelölt császárai meztelenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/penrose-a-csaszar-uj-elmeje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave