Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Az innováló és kísérletező MKKV-szektor

A kisvállalkozások előnyei között nemcsak szervezési, hanem vezetési előnyöket is meg lehet említeni. Mivel kisebb méretű vagy egészen kis cégekről van szó, e cégek vezetési módszerei is eltérnek a nagyobb vállalkozásokéitól. A vezetők itt gyakrabban próbálhatnak ki új módszereket, hiszen egy-egy változtatás megvalósítása nem igényel annyi időt, és kevesebb kockázattal is jár, mint egy nagyvállalat esetében. Ha valami nem működik, gyorsan vissza lehet térni a korábbi megoldásokhoz, vagy arra is van lehetőség, hogy a vállalkozások teszteljenek, kipróbáljanak radikálisan új dolgokat. Az újítás, az újdonságok keresése természetesen a nagyvállalatokra is jellemző. Ugyanakkor a nagyoknál mégis „több követ kell megmozgatni” egy újítás bevezetése érdekében, ahogyan arról korábban már volt szó. Az MKKV-szektor cégei ezért lehetnének a kísérletezés, a folyamatos megújulás vállalatai. A gyors irányváltozások, a folyamatos újdonságkeresés, az új dolgok kipróbálása, kikísérletezése az egész gazdaság dinamizálásához, folyamatos megújulásához is hozzájárulhatna. Az újdonságok megvalósítása azonban nem csak a vezetési módszerekben vagy a stratégiákban jelenhet meg. A megfelelő növekedési szándékkal, innovációs képességgel és emberközpontú vezetéssel az MKKV-szektor a nemzetgazdaság versenyképességének javításához is hozzá tud járulni.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave