Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Az állam, illetve a kormányzati politika szerepe

Az országoknak mind a fent említett világgazdasági, mind pedig vállalataik, illetve azok termékei, szolgáltatásai világpiaci versenyképességének alakulásában, különösen az aszimmetrikus nemzetközi interdependenciák rendszerén belüli helyzetük javításában és gazdaságuk-társadalmuk integrálódásában, a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésében, valamint a gazdaságon belüli húzóágazatok fejlesztésében és a transznacionális társaságok kezelésében fontos szerepe, sőt nélkülözhetetlen funkciója van az államnak, illetve az egyes kormányzatoknak. A gazdaság dinamikus egyensúlyának biztosítása, a piaci spontaneitás kedvezőtlen társadalmi és környezeti hatásainak csökkentése, illetve ellensúlyozása, a külföldi tőke beruházásainak és a hazai mikro-, kis- és középvállalatok tevékenységének ösztönzése, valamint a munkaerő minőségét meghatározó közegészségügy, közoktatás és kultúra fejlesztése, vagyis általában a társadalmi fejlődés előmozdításának és fenntarthatóságának piackonform gazdaságpolitikai eszközökkel való biztosítása elsőrendű állami feladat. A nemzetgazdaságban működő hazai és külföldi vállalatok eredményes és társadalmilag hasznos működése számára pedig megfelelő gazdasági, intézményi, kulturális és politikai környezet biztosítására van szükség. Így a transznacionális társaság kezelése is – túl a trösztellenes törvényeken és a tisztességes verseny szabályain – állami, illetve kormányzati feladat. A felgyorsult globalizáció és az előrehaladó regionális integrációs folyamatok sem csökkentették, hanem inkább új összefüggésbe helyezték és módosították az államnak a gazdaságban betöltött, illetve a gazdasággal kapcsolatos szerepét. Igaz, a kormányzatok „mozgástere” az elmélyülő nemzetközi interdependenciák és a nemzetgazdaságon belül működő transznacionális társaságok tevékenysége, valamint – és nem utolsósorban – a különféle nemzetközi gazdasági intézmények (Nemzetközi Valutaalap, Világbank, Kereskedelmi Világszervezet) és a regionális integrációs szervezetek (mint Európában az EU) szabályai, határozatai és erőteljes befolyása nyomán jelentős mértékben összeszűkült. Ugyanakkor a kormányzatok felelőssége az említett területeken éppenséggel fokozódott, és az államközi együttműködés szférájában ki is szélesedett. A WEF említett jelentéseiben is helyet kapnak az állam, illetve a kormányzatok szerepére, feladataira és minőségére vonatkozó megállapítások és adatok – például a „kormányzati hatékonyság”, „a kormányzat által gerjesztett torzulások” stb. kapcsán –, de továbbra is érvényesül az a felfogás, amely a vállalatok, illetve azok piaci versenyképessége szempontjából ítéli meg az állami, illetve kormányzati tevékenységet.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave