Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Az MNB 2021-es fenntarthatósági jelentése

Az MNB fenntarthatósági jelentésének (MNB 2021) alapvető gondolata nem is annyira az erőforrások fenntartható módon való hasznosítása, mint a gazdasági növekedés fenntarthatósága. Ezt így fogalmazza meg: „Egy ország társadalmi-gazdasági modelljét akkor tartjuk hosszú távon fenntarthatónak, ha reálgazdasági tényezők mellett annak pénzügyi, társadalmi és környezeti erőforrásai is fenntartható módon hasznosulnak a sikeres felzárkózás és a társadalmi jólét elérése érdekében” (6. oldal). A definíció magában foglalja a környezeti erőforrások és a társadalmi jólét fontosságát, de – szemben az eddig vizsgált nézetekkel – ezek támogatásával a fő cél végeredményben mégis a gazdasági növekedésben testet öltő felzárkózás vagy a „fenntartható növekedés”, ahogyan a tanulmány fogalmaz. Vagyis a külső körön (lásd 5.2. ábra) nem a környezetet, majd a társadalmat találjuk, hanem a gazdaságot. Az MNB-jelentés érdekessége, hogy a pénzügyi erőforrásokat is beemeli a vizsgált területek közé. Az MNB jelentése – a SolAbility tanulmányához hasonlóan – kizárólag mérhető mutatókkal dolgozik, és négy fő pillért vizsgál: a környezetet, a társadalmat, a pénzügyeket és a reálgazdaságot. Az üzleti, gazdasági szempont elsődlegességét jól szemlélteti, hogy a társadalmi fenntarthatóság mutatói közé került a munkaerő mennyisége és minősége, ami inkább tekinthető gazdasági, mint társadalmi fenntarthatósági mutatónak. A pénzügyi fenntarthatóság szintén a gazdasági területtel rokon; többek között a vállalatok és a háztartások fenntartható pénzügyi helyzetét és a digitális pénzügyi megoldások elterjedtségét vizsgálja. Ezek a mutatók nem tekinthetők sem a természeti környezet, sem a társadalom szempontjából „fenntarthatósági” mutatóknak. Fontosságuk elsősorban a gazdaság megbízható működésével hozható összefüggésbe. Érdekes, hogy a tanulmány a környezeti fenntarthatóságon belül vizsgálja a „zöld pénzügyek” mutatót is, amelyről megállapítja, hogy ezen a területen Magyarország kiemelkedően jól teljesít. Ezt a kibocsátott „zöld” kötvények és államkötvények arányával méri. Viszont egy a környezet szempontjából fontos mutató, a környezetvédelmi adók aránya a teljes adóbevételben mutató tekintetében már nemcsak az uniós, de a V4 országok átlagánál is gyengébb a pozíciónk, ami azt érzékelteti, hogy az üzleti világ környezetterhelését nem próbáljuk erőteljesebben korlátozni.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave