Csath Magdolna (szerk.)

Versenyképességi mozaik


Bevezetés

Korunkat a rendkívül gyors, kiszámíthatatlan és rendszerszintű változások jellemzik. Egyik mozgatójuk a felgyorsult technológiai fejlődés, a mesterséges intelligencia, a gépi tanulás, a robotizáció gyors elterjedése. A technológia működtetéséhez azonban továbbra is emberekre van szükség. Igaz, velük szemben jelentősen változik a tudás- és képességigény. Megnő a kreativitás, az önálló gondolkodás és az együttműködő képesség fontossága. A versenyképesség fogalma is módosulóban van: egyre inkább összekapcsolódik az ellenálló képesség, a rugalmasság és az agilitás fontosságával nemzeti és vállalati szinten egyaránt. Ez pedig középpontba állítja az embert – nemcsak mint a gazdasági folyamat egyik, erőforrás-jellegű elemét, hanem sokkal inkább mint vagyonelemet, amelyet folyamatosan erősíteni, növelni szükséges. A humán vagyon állapota, minősége lesz ugyanis az a jellemző, amely a jövőben – a nemzetek szintjén különösen – a versenyképesség legfontosabb feltétele lesz. Éppen ezért szükség van nemzeti szintű humánvagyon-stratégiára, amely kitűzi a fejlesztési célokat, és melléjük rendeli az akciókat és az erőforrásokat. Az állam leginkább azzal járulhat hozzá a versenyképesség javításához, ha hozzájárul a nemzeti tudásszint emeléséhez, ha ösztönzi és támogatja a hazai tudásteremtést. A stratégiának egyszerre kell foglalkoznia a tudásszint, az egészségi állapot és az életminőség javításának céljaival és feltételeivel.

Versenyképességi mozaik

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 758 7

A versenyképesség fogalmának korunk változó, nehezen kiszámítható környezetében új tartalmat, kibővített értelmezést kell nyernie. Vizsgálatát ezért további területekre is célszerű kiterjeszteni. A cégeknek és a nemzeteknek egyre inkább versenyképessé kell válnia válságállóképességben, rugalmasságban, előre gondolkodásban és a változások időbeli észlelésében és kezelésében. Ehhez innovációra, agilitásra, változtatási készségre és képességre van szükség.

E könyv tizenhárom, egymáshoz kapcsolódó, de ugyanakkor önálló életet is élő fejezetének fő üzenete éppen ez: a versenyképesség javításának kulcsa az innováció, a megújulás, a gazdasági szerkezet magas újdonságtartalmat hordozó arányának bővítése. Ebben pedig kulcsszerepet kell kapnia a humán vagyon bővítésének, és a társadalmi tőke, a bizalmi szint erősítésének. A versenyképesség ugyanakkor egyre inkább értékrend is: az emberek jól-létét, spirituális emelkedését és a környezeti állapot romlásának megakadályozását is jelenti. Ehhez – a mennyiségi célokon kívül – a minőség melletti elkötelezettség is szükséges.

Ez a könyv – bár sok fontos témát felvet – nem vállalhatta a nagyon szerteágazó versenyképességi témakör teljes feldolgozását. Mozaikokban ragadja meg a szerzők által legfontosabbaknak ítélt problémákat, amelyekkel kapcsolatban a gyakorlat számára is ajánlható javaslatokat is megfogalmaz. Ezzel szeretne hozzájárulni a versenyképességről zajló elméleti és gyakorlati vitákhoz, és a döntéshozók figyelmét is ráirányítani a szemléletváltás fontosságára. A könyvet vállalati szakembereknek, szaktanácsadóknak és egyetemi hallgatóknak is ajánljuk, remélve, hogy hasznosítják és tovább is fejlesztik a felvetett gondolatokat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csath-versenykepessegi-mozaik//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave