Rátky Miklós, Tóth Máté

A magyar energiaszektor tanulságai


(a) A MEH változó jogi státusza komplex hálózatos megközelítésben: tanulságok nem csak jogászoknak

Eközben, mivel a MEH decemberi határozataiban elutasította a különleges adók költségeinek áthárítását a fogyasztókra, az elosztótársaságok röviddel az újév kezdetét követően pert indítottak. Több ilyen perben is megkerestek minket jogi munícióért, de tekintve, hogy a költségáthárítás megtagadása formálisan határozatban történt és nem jogszabályon nyugodott, innentől nem volt nehéz fogást találni rajuk. Egy közigazgatási határozat eleve bírósági felülvizsgálat tárgya, a perindítási jogosultság automatikus, az úgynevezett kereshetőség, a bíróságok által kimunkált és a per tárgyához fűződő materiális kapcsolatot vizsgáló legitimatio ad causam pedig, mely oly sokszor (sőt, időnként visszaélésszerűen) is védi a MEH határozatait, jelen esetben nem volt felhívható akadály. Emellett több, a tényállás tisztázásával, illetve az indokolással kapcsolatos tartalmi követelmény tekintetében is akadtak felhívható precedensek, korábbi közigazgatási bírósági döntések. A MEH decemberi határozatai ugyan rendkívül rövid jogorvoslati ablakot hagytak csak nyitva, az érintett DSO-k jogászcsapatai pedig ezalatt nem mindig találták meg a megfelelő érveket, informális megkeresések útján azonban több erős kereset is összeállt, a DSO-k pedig pereket nyertek a MEH ellen a kormányzati célok iránt egyébként a bírói függetlenségből következőket is messze meghaladó mértékben érzéketlen, sőt időnként ellenséges bíróságok előtt.

A magyar energiaszektor tanulságai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 764 8

A könyv iparági, energiapolitikai és szabályozástörténeti, mely a privatizációtól a 2018–2019-ig terjedő nagy időszak tanulságait vonja le a magyar energiaszektorban elsősorban jogi (energiajogi, nemzetközi jogi), emellett pedig közgazdaságtani és társadalmi-szociológiai szempontok alapján, ezek egyidejű, interdiszciplináris bemutatásával.

Ennek során arra az alapvető kérdésre keresi a választ, hogy mi az állam és mi a piac helye, szerepe az energiaszektorban, hol húzódik a határuk, illetve hol van a köz- és magánszektor helyes egyensúlya.

A könyv egyrészt kordokumentum, hiszen a hazai energiaszektorról szabályozási oldalról nem jelent még meg átfogó könyv, pláne olyan, amely az energiaszektoron keresztül, de az energiaszektoron túl ható konzekvenciákkal mutatja be hazánk elmúlt harminc évének küzdelmeit, irányait. Másrészt az energiaszektor aktuális és örök kérdéseit is vizsgálja a szűk hazai horizonton túl, és ezeket a tanulságokat tárja most a szélesebb olvasóközönség elé. Ezek az energiaszektorokban a hosszú távú szerződésektől a hatósági árak kérdésén át a közművek szabályozásáig mindig és mindenhol fontos dilemmák és tanulságok. Harmadrészt a feldolgozott nagyszámú jogesettel, választottbírósági ügy feldolgozásával és értő bemutatásával az iparági fókuszon túlterjedő, egyetemes tanulságokkal is foglalkozik, így az állami beavatkozás feltételeit, az állam és piac határait keresi a könyv.

A kötet e hármas fókusz szerint elvégzett elemzésével egy olyan interdiszciplináris hasznos horizontot kíván megnyitni, mely hasznos tanulságokkal szolgál a jogalkotástól az államigazgatáson át a cégvezetésig: egyszerre tudományos és praktikus ismereteket is nyújtva a közszféra és magánszféra határairól, a magunk mögött hagyott közel három évtized energetikai eseményeiről és kiérlelt szempontjairól, ezáltal a legújabb idők teljesen új kihívásaihoz, dilemmáihoz is jelentős muníciót nyújtva.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ratky-toth-a-magyar-energiaszektor-tanulsagai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave