Rátky Miklós, Tóth Máté

A magyar energiaszektor tanulságai


Diszkrimináció a túlzott erőművi profittal kapcsolatos terhek, illetve Gázárválság következményeivel kapcsolatos terhek megosztása fényében

A hátrányos megkülönböztetéssel kapcsolatos érveléseket persze meg lehet kísérelni alátámasztani azzal is, nekünk pedig körültekintő módon fontos vizsgálni abból a nézőpontból is, hogy Magyarország intézkedéseit összekapcsolják az állami tulajdonviszonyok alakulásával a gáz- vagy a villamosenergia-szektorban, így a feltételezett diszkriminációt az iparág részleges államosításával párhuzamba állítva akár a Gázárválságot követően vagy bármilyen más hasonló vonatkozásban. Ilyen hasonló vonatkozás lehet és ilyen érvelés merülhet fel például a 2006 körüli túlzott erőművi profit-ügyet és a 2009-es HTM-megszüntetést követően a villamosenergia-termelést elhagyó külföldi befektetők kivonulása vagy a Mátrai Erőmű 2019-es átvétele valamiféle összekapcsolásával,vagy az ÉGÁZ-DÉGÁZ 2017/18-as eladása tekintetében is. Ez a spekulatív megközelítés azonban nem vezethet eredményre, mert a tényekkel nem lesz alátámasztható egy olyan állítás, hogy – ebben az érvelésben – Magyarország tulajdonképpen saját magával szemben diszkriminált volna bizonyos (külföldi) befektetőket.

A magyar energiaszektor tanulságai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 764 8

A könyv iparági, energiapolitikai és szabályozástörténeti, mely a privatizációtól a 2018–2019-ig terjedő nagy időszak tanulságait vonja le a magyar energiaszektorban elsősorban jogi (energiajogi, nemzetközi jogi), emellett pedig közgazdaságtani és társadalmi-szociológiai szempontok alapján, ezek egyidejű, interdiszciplináris bemutatásával.

Ennek során arra az alapvető kérdésre keresi a választ, hogy mi az állam és mi a piac helye, szerepe az energiaszektorban, hol húzódik a határuk, illetve hol van a köz- és magánszektor helyes egyensúlya.

A könyv egyrészt kordokumentum, hiszen a hazai energiaszektorról szabályozási oldalról nem jelent még meg átfogó könyv, pláne olyan, amely az energiaszektoron keresztül, de az energiaszektoron túl ható konzekvenciákkal mutatja be hazánk elmúlt harminc évének küzdelmeit, irányait. Másrészt az energiaszektor aktuális és örök kérdéseit is vizsgálja a szűk hazai horizonton túl, és ezeket a tanulságokat tárja most a szélesebb olvasóközönség elé. Ezek az energiaszektorokban a hosszú távú szerződésektől a hatósági árak kérdésén át a közművek szabályozásáig mindig és mindenhol fontos dilemmák és tanulságok. Harmadrészt a feldolgozott nagyszámú jogesettel, választottbírósági ügy feldolgozásával és értő bemutatásával az iparági fókuszon túlterjedő, egyetemes tanulságokkal is foglalkozik, így az állami beavatkozás feltételeit, az állam és piac határait keresi a könyv.

A kötet e hármas fókusz szerint elvégzett elemzésével egy olyan interdiszciplináris hasznos horizontot kíván megnyitni, mely hasznos tanulságokkal szolgál a jogalkotástól az államigazgatáson át a cégvezetésig: egyszerre tudományos és praktikus ismereteket is nyújtva a közszféra és magánszféra határairól, a magunk mögött hagyott közel három évtized energetikai eseményeiről és kiérlelt szempontjairól, ezáltal a legújabb idők teljesen új kihívásaihoz, dilemmáihoz is jelentős muníciót nyújtva.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ratky-toth-a-magyar-energiaszektor-tanulsagai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave