Rátky Miklós, Tóth Máté

A magyar energiaszektor tanulságai


Beavatkozott-e Magyarország az „igazságszolgáltatásba”?

Fontos szempont befektetővédelmi dimenzióban annak elemzése, hogy a magyar Országgyűlés közvetlenül beavatkozott-e az igazságszolgáltatásba. Mivel történetileg ez a kérdés a termelői hatósági ár ideiglenes visszavezetésénél, illetve a HTM megszüntetésénél logikailag sem merülhet fel, így a Gázárválságra adott állami válaszok, vagyis a rezsicsökkentés tekintetében érdemes kitérni minderre. A magyar Országgyűlés által elfogadott jogszabály, mely a Fővárosi Bíróság azon döntésére válaszul született, hogy a MEKH-nek mit kellett figyelembe vennie a DSO-tarifák megállapításakor, nem vonja maga után a 10. cikk (12) bekezdésének vagy az ECT bármely más rendelkezésének megsértését. A magyar Országgyűlés érvényesen módosította a 2007. évi VET-et és a 2008. évi GET-et, reagálva a bírósági döntésre, amelyet a képviselők többsége helytelen irányvonalnak tartott, és amely bírósági ítélet veszélyeztette a teljes egyetemes szolgáltatói tarifacsökkentés eredményeit. Sőt, amely bírósági döntés értékelésünk szerint valóban messze túlterjeszkedett a bírói ellenőrzés létjogosultságán.

A magyar energiaszektor tanulságai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 764 8

A könyv iparági, energiapolitikai és szabályozástörténeti, mely a privatizációtól a 2018–2019-ig terjedő nagy időszak tanulságait vonja le a magyar energiaszektorban elsősorban jogi (energiajogi, nemzetközi jogi), emellett pedig közgazdaságtani és társadalmi-szociológiai szempontok alapján, ezek egyidejű, interdiszciplináris bemutatásával.

Ennek során arra az alapvető kérdésre keresi a választ, hogy mi az állam és mi a piac helye, szerepe az energiaszektorban, hol húzódik a határuk, illetve hol van a köz- és magánszektor helyes egyensúlya.

A könyv egyrészt kordokumentum, hiszen a hazai energiaszektorról szabályozási oldalról nem jelent még meg átfogó könyv, pláne olyan, amely az energiaszektoron keresztül, de az energiaszektoron túl ható konzekvenciákkal mutatja be hazánk elmúlt harminc évének küzdelmeit, irányait. Másrészt az energiaszektor aktuális és örök kérdéseit is vizsgálja a szűk hazai horizonton túl, és ezeket a tanulságokat tárja most a szélesebb olvasóközönség elé. Ezek az energiaszektorokban a hosszú távú szerződésektől a hatósági árak kérdésén át a közművek szabályozásáig mindig és mindenhol fontos dilemmák és tanulságok. Harmadrészt a feldolgozott nagyszámú jogesettel, választottbírósági ügy feldolgozásával és értő bemutatásával az iparági fókuszon túlterjedő, egyetemes tanulságokkal is foglalkozik, így az állami beavatkozás feltételeit, az állam és piac határait keresi a könyv.

A kötet e hármas fókusz szerint elvégzett elemzésével egy olyan interdiszciplináris hasznos horizontot kíván megnyitni, mely hasznos tanulságokkal szolgál a jogalkotástól az államigazgatáson át a cégvezetésig: egyszerre tudományos és praktikus ismereteket is nyújtva a közszféra és magánszféra határairól, a magunk mögött hagyott közel három évtized energetikai eseményeiről és kiérlelt szempontjairól, ezáltal a legújabb idők teljesen új kihívásaihoz, dilemmáihoz is jelentős muníciót nyújtva.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ratky-toth-a-magyar-energiaszektor-tanulsagai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave