Rátky Miklós, Tóth Máté

A magyar energiaszektor tanulságai


Az első energetikai kódexek és a privatizáció

Magyarországnak a gáz- és villamosenergia-szektor privatizációja irányába tett első lépései kezdetben sikertelennek bizonyultak. Ennek egyéb indokai mellett „Magyarország azt is gyorsan felismerte, hogy nem állnak fenn maradéktalanul egy sikeres privatizáció feltételei, így különösen hiányzott a megfelelő szabályozói és árképzési rezsim.1 E problémák megoldása érdekében Magyarországon 1994. március 29-én megalkották az első kódexjellegű földgáztörvényt2 (1994. évi GET), 1994. május 7-én pedig kihirdették az ugyanilyen átfogó, első kódexjellegű villamosenergia-törvényt3 (1994. évi VET) is. Mindez részben nyugati tanácsadócégek javaslatára is történt, amelyek egyébként is a minél gyorsabb és minél szélesebb körű privatizációban voltak érdekeltek; láttunk erre vonatkozó hivatkozásokat a nem sokkal későbbi privatizációs átvilágítási dokumentumokban. Ezen túl azonban a kódexjellegű szabályozás a joguralom, a jogbiztonság, az átláthatóság és a kógens, hierarchikus szabályozás okán mindenképpen helyes és szükséges lépés volt. Nem csupán jogilag: az országkockázat, a country risk mérséklése szempontjából elengedhetetlennek bizonyult.

A magyar energiaszektor tanulságai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 764 8

A könyv iparági, energiapolitikai és szabályozástörténeti, mely a privatizációtól a 2018–2019-ig terjedő nagy időszak tanulságait vonja le a magyar energiaszektorban elsősorban jogi (energiajogi, nemzetközi jogi), emellett pedig közgazdaságtani és társadalmi-szociológiai szempontok alapján, ezek egyidejű, interdiszciplináris bemutatásával.

Ennek során arra az alapvető kérdésre keresi a választ, hogy mi az állam és mi a piac helye, szerepe az energiaszektorban, hol húzódik a határuk, illetve hol van a köz- és magánszektor helyes egyensúlya.

A könyv egyrészt kordokumentum, hiszen a hazai energiaszektorról szabályozási oldalról nem jelent még meg átfogó könyv, pláne olyan, amely az energiaszektoron keresztül, de az energiaszektoron túl ható konzekvenciákkal mutatja be hazánk elmúlt harminc évének küzdelmeit, irányait. Másrészt az energiaszektor aktuális és örök kérdéseit is vizsgálja a szűk hazai horizonton túl, és ezeket a tanulságokat tárja most a szélesebb olvasóközönség elé. Ezek az energiaszektorokban a hosszú távú szerződésektől a hatósági árak kérdésén át a közművek szabályozásáig mindig és mindenhol fontos dilemmák és tanulságok. Harmadrészt a feldolgozott nagyszámú jogesettel, választottbírósági ügy feldolgozásával és értő bemutatásával az iparági fókuszon túlterjedő, egyetemes tanulságokkal is foglalkozik, így az állami beavatkozás feltételeit, az állam és piac határait keresi a könyv.

A kötet e hármas fókusz szerint elvégzett elemzésével egy olyan interdiszciplináris hasznos horizontot kíván megnyitni, mely hasznos tanulságokkal szolgál a jogalkotástól az államigazgatáson át a cégvezetésig: egyszerre tudományos és praktikus ismereteket is nyújtva a közszféra és magánszféra határairól, a magunk mögött hagyott közel három évtized energetikai eseményeiről és kiérlelt szempontjairól, ezáltal a legújabb idők teljesen új kihívásaihoz, dilemmáihoz is jelentős muníciót nyújtva.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ratky-toth-a-magyar-energiaszektor-tanulsagai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave