Makovicsné Landor Erika

A sclerosis multiplexes betegek komplex rehabilitációja


Immunszupresszív terápia (immunitást gyengítő)

  • Szteroidok: elsősorban corticosteroid ACTH, mely főleg a schubban gyorsítja a beteg javulását. A kezelés szükség esetén mindenki számára elérhető.
  • Béta-interferonok: BETAFERON – INTERFERON, ez a gyógyszercsoport, amely először teremtette meg a lehetőségét annak, hogy a betegség „természetes” lefolyását befolyásolni tudjuk. Eves szinten kb. 30%-kal csökkenti a schubok számát. Rosszabbodó – javuló és idült progresszív forma – körben egyaránt hatásos. Magyarországon jelenleg a kezelés magas költségei (több százezer forint) a TB-támogatás hiánya miatt gyakorlatilag elérhetetlen! 2001-ben 325 beteg vett részt a gyógyszer kipróbálásán, jelenleg, 2004-ben 370 beteg, a kezelés TB által támogatott (Avonex 320 beteg részére, Rebif 172 beteg részére, TB által támogatott – Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórház, 2004).
  • Glatiramer-acetát: (copolimer vagy copaxone) a myelin egyik fehérjéjéhez hasonló szerkezetű, mely fehérjéről feltételezik, hogy kiváltója az SM-et elindító folyamatnak. A copolimert a szervezetbe juttatva az immunrendszer inkább ez ellen fordul, megkímélve saját myelintjét. Gyakorlatilag az előző szerhez hasonlóan ez is elérhetetlen! A betegek számára (csak a copaxon programban lásd később, résztvevők számára hozzáférhető).
  • Azathioprin (Imurán): csak néhány vizsgálat mutatta ki schubcsökkentő hatását, 6–12 havi folyamatos kezelés után. Komoly mellékhatásai miatt alkalmazása megfontolandó.
 

A sclerosis multiplexes betegek komplex rehabilitációja

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 766 2

Hivatkozás: https://mersz.hu/makovicsne-a-sclerosis-multiplexes-betegek-komplex-rehabilitacioja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave