Putzer Petra, Józsa László

A marketinghatékonyság mérése

Hogyan mérjük a marketinget?


A kereskedői, szolgáltatói piaclefedettség mutatói

Az üzlethálózatok, franchise értékesítési rendszerek számára nagy jelentősége van a földrajzi alapú lefedettség vizsgálatoknak. A Lidl Magyarországon 187 üzlettel rendelkezik, amelyeket 3 regionális divízióba soroltak be. Így 57 üzlet a keleti régióban, 62 üzlet Közép-Magyarországon, végül 68 üzlet a nyugati régióban található. Az Aldi összes magyarországi üzleteinek száma 148, miközben Ausztriában 623. Bár mindkét cég sok üzlettel rendelkezik, ám az Aldi földrajzi lefedettsége korántsem olyan egyenletes, mint a Lidlé. Például a magyar megyei jogú városok közül sem Salgótarján, sem Eger nem rendelkezik Aldi-üzlettel, ugyanakkor a Lidl esetében a Balaton-part tekinthető elhanyagoltnak. Az ilyen és ehhez hasonló, a térképeken általában jól szemléltethető piaclefedettségi adatok sokat segíthetnek a kereskedőknek abban, hogy hol találhatók még kiaknázásra váró területek. Hasonló helyzetben vannak a gyorsétteremláncok vagy a Mister Minit-típusú franchise szolgáltatórendszerek is.

A marketinghatékonyság mérése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 671 9

A marketing és az értékesítés egymástól elválasztatlan, viszont a teljesítményük mérésének időhorizontja markánsan elkülönül egymástól. Amíg az értékesítés eredményei azonnal láthatóak árbevétel formájában, addig a marketing-erőfeszítések eredményeit gyakran csak hónapok, akár évek múlva lehet lemérni – tradicionálisan pénzügyi mutatókkal. Üzleti tervek kialakításánál viszont elengedhetetlen, hogy a megfelelő információk, adatok alapján hozzunk stratégiai döntéseket, ehhez viszont szükséges a múltbeli tapasztalatok marketingszempontból történő számszerűsítése. Ezzel az aktuális problémakörrel foglalkozik a könyv, amelyet minden gyakorló és készülő közgazdásznak jó szívvel tudok ajánlani.

Hoffmann Tamás ügyvezető igazgató, Lafarge Cement Magyarország Kft.

Mind az elmélet, mind a gyakorlat oldaláról újra meg újra felmerül a kérdés: mérhető-e a marketingteljesítmény, és ha igen, hogyan? Bár a marketinggel foglalkozók jelentős része szeretné mérhetetlenné tenni például a reklám vagy az értékesítésösztönzés sikerességét, szerencsére egyre többen vannak, akik szerint a marketingteljesítmény és -eredményesség – bizonyos korlátok mellett – meghatározható. Ezért tetszett nekem, a pénzügyekkel és kontrollinggal foglalkozó egyetemi kutató-oktatónak a szerzőpáros könyve, amely a lehetséges módszerek széles tárháza. Az elméleti felvezetés és a gyakorlati példák sora lehetővé teszi a marketingkontrolling gondolatának megértését és gyakorlati alkalmazását. Jól hasznosítható szakkönyv az egyetemi oktatás és a mindennapi gyakorlat számára egyaránt.

Dr. habil Tatay Tibor egyetemi docens, Széchenyi István Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/putzer-jozsa-a-marketinghatekonysag-merese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave