Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Fenomenológiai alapok

Edmund Husserl filozófiájának középpontjában az egyes szám első személyű tapasztalat, valamint ennek filozófiai, szerkezeti elemzése állt. Az ő nevével fémjelzett „fenomenológia” mint „jelenségtan” mindenekelőtt a „tapasztalat” vagy „tudat” jelenségeinek filozófiai elmélete volt.1 Husserl filozófiája több ponton is hozzájárulhat egy olyan vállalkozáshoz, amelynek végső célja, hogy feltárja a szubjektív, élményszerű (fenomenális) tapasztalatként értett tudatosság eredetét a természeti világban. Először is meg kell említeni, hogy Husserl egész életművének középpontjában a szubjektivitás rejtélye állt (Husserl 1998: 21, Moran 2002: 60 skk.). Husserl szellemi pályafutása úgy is ábrázolható, mint e rejtély megértésére és kibontására tett, egyre elszántabb, elmélyültebb és erőteljesebb kísérletek sorozata. Ennek során a szubjektivitás olyan szerteágazó elméletét (elméleteit) dolgozta ki, amely – úgy véljük – ma is jó szolgálatot tehet a probléma megértésére és megfejtésére irányuló kortárs filozófiai és pozitív tudományos törekvéseknek. A második, általánosabb ok az, hogy Husserl elképzelései egy módszertanilag és teoretikusan egyaránt jól megalapozott pozíciót kínálnak az első személyű, szubjektív tapasztalat elemzéséhez, amely mintegy „szemléleti fedezetként” szolgál ahhoz, hogy elméleti szempontból jogosan feltételezzünk szubjektív, tudatos tapasztalatot ott, ahol ehhez megvannak a megfelelő szerkezeti feltételek. Ilyen feltételezésre az jogosít fel bennünket, hogy ha a mi saját esetünkben sikerül azonosítanunk azokat a strukturális feltételeket és tényezőket, amelyek következtében mi (egyes szám első személyben) tudatos tapasztalattal rendelkezünk, akkor – amennyiben filozófiailag és tudományos szempontból is helyesen azonosítottuk a megfelelő feltételeket – más ember vagy élőlény esetében sincs jogunk ahhoz, hogy elvitassuk a tudatos tapasztalat meglétét, amennyiben ennél a másik alanynál szintén megtalálhatóak a megfelelő, a tudatos tapasztalatot támogató objektív struktúrák. Véleményünk szerint Husserl jó elméleti alapokat kínál ahhoz, hogy egyfelől a tapasztalat és a valóság szubjektív és objektív oldalát teoretikusan kényszerítő módon összekössük egymással; másfelől – a tudat legalsóbb szintjére vonatkozó fejtegetései révén – ahhoz is jó tájékozódási pontokat nyújt, hogy hogyan hidaljuk át a biológiai komplexitásból is fakadó távolságot egy olyan bonyolult és magasan szervezett lény, mint egy ember és egy kevésbé összetett lény, mondjuk egy rovar között.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave