Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Komputáció – reprezentáció – tartalom

Clark komputációs modellen alapuló elme- és kogníciófelfogását több ponton is igyekszik összeegyeztetni az enaktivizmussal. Hipotézisével összhangban lévőként idézi például Varela és szerzőtársai jól ismert gondolatát (Clark 2016: 289), amely szerint az enaktív megközelítés percepcióról alkotott felfogása szerint nem az érzékelőtől független külvilág felfedezésének leírása, hanem a szenzoros és motoros rendszerek között fennálló kapcsolat törvényszerűségeinek meghatározása a fontos. Ezek a törvényszerűségek világíthatják meg, hogy egy, az érzékelőtől függő világban a cselekvés perceptuálisan hogyan vezérelt (Varela et al. 1991: 173). Nyilvánvaló, hogy a brooksi robotika felől tekintve a külvilággal való interakció, a percepció – mint a cselekvéssel összekapcsolt képesség – első ránézésre nem feltétlenül sugall összeegyeztethetetlenséget a két megközelítés között. Hasonlóképp, a prediktív feldolgozással kapcsolatban ajánlott párhuzam (interakció mint mintavétel) is mutat hasonlóságot; alaposabb szemrevételezés esetén azonban lényeges és összeegyeztethetetlen különbségek nyomára bukkanhatunk.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave