Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


Konklúzió

Az empirikus vagy megtestesült fogalmak elmélete a megtestesült kogníció szemléletén alapuló kognitív tudományba ágyazódik, és több szempontból is versenyre kel a hagyományos filozófiai, pszichológiai és kognitív tudományos fogalomelméletekkel. A fogalom-empirizmus hívei szerint a fogalmak empirikus elmélete jobb magyarázattal szolgál arra, hogy a fogalmak honnan nyerik jelentésüket.1 Azt általában még az elmélet kritikusai is elismerik (Weiskopf 2007), hogy az absztrakt fogalmak magyarázatáig, az egyszerű fogalmak esetében az empirikus fogalomszemlélet perceptuális reprezentáció elmélete tarthatóbb, mint az első fejezetben vázolt racionalista fogalomfelfogás álláspontja, amely szerint a fogalmak amodális, szimbolikus reprezentációk. Az absztrakt fogalmak empirikus beágyazásáról pedig az utóbbi évtizedekben élénk vita folyik a nyelvpszichológiában és a kognitív tudomány filozófiájában is, amely például a Philosophical Psychology hasábjain is követhető.

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave