Kondor Zsuzsanna (szerk.)

A megtestesült elme

Fókuszban a test


1 A fogalom–jelentés problémájának angol terminológiai megfelelője a symbol–grounding problem, vagyis a szimbólumok megalapozásának problémája. A fogalom-empirizmus ezt úgy próbálja megoldani, hogy a perceptuális modalitásokból származtatja a fogalmakat, vagyis nem távolítja el őket a perceptuálisan tapasztalható világtól, amelyre a fogalmak vonatkoznak. A klasszikus, kognitivista, Fodor és Chomsky által képviselt álláspont felől nézve a fogalmak a perceptuális modalitásoktól független, amodális, önkényes, önmagukban jelentés nélküli szimbólumok, amelyek valahogyan képesek a világ jelentéssel bíró dolgaira, eseményeire vonatkozni. Kérdés azonban, hogy ezek az önkényes, jelentés nélküli szimbólumok hogyan nyerhetnek jelentést egyáltalán. Többek között ezt a szemléletet kritizálta John R. Searle a kínai szoba példájával. (Lásd erről Searle 1996: 136–151.)

A megtestesült elme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 762 4

Az utóbbi évtizedekben a megtestesült elme (embodied mind) gondolata nemcsak a filozófia, hanem a szaktudományos vizsgálódás területén is megjelent. Az alapgondolatban megfogalmazódó igény szerint az elmét nem a számítógép analógiája mentén a külvilágtól elszigetelt, mintegy önjáró mechanizmusoknak engedelmeskedő intellektuális gépezetnek kell tekinteni, hanem mint a testi és környezeti hatásokkal együttműködő, dinamikusan változó, a mindennapi, profán készségeken építkező jelenséget kell vizsgálni. A megtestesült elme koncepciója közvetlenül érinti az érzékelésről, a test szerepéről, a fenomenális tapasztalatról és a környezettel való viszonyról alkotott elképzelést, valamint hatással van bizonyos módszertani és fogalmi előfeltevésekre, elkötelezettségekre is.

A kötet tanulmányai útmutatóul szolgálnak az elmélet metafizikai és gyakorlati vonatkozásaival kapcsolatban, bemutatják a megtestesültség különféle felfogásait, illetve azok egymáshoz való viszonyát, újragondolják az én, az én-azonosság, a tudatos és tudattalan testhez kötődő vonatkozásait. A kötet szerzői arra vállalkoztak tehát, hogy a magyar olvasóközönség számára betekintést nyújtsanak az elme ezen alternatív megközelítéséről szóló vitákba a filozófia, a pszichológia és a gyakorlat szempontjából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kondor-a-megtestesult-elme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave