Nyikos Györgyi

Fenntartható finanszírozás és fejlesztés

Stratégia és szabályozás: átállás a fenntartható finanszírozási modellekre


Fenntarthatóság és a fenntartható pénzügyek fogalma

A fenntartható pénzügyek a fenntarthatósági erőfeszítések szélesebb körének részét képezik, amelyek célja a fenntartható fejlődés megvalósítása – ezt a fogalmat először az 1987-es Brundtland-jelentés határozta meg, mint „a jelen szükségleteit kielégítő fejlődést anélkül, hogy veszélyeztetné a jövő nemzedékek képességét saját szükségleteik kielégítésére”.1 Ma ez a fogalom képezi az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 2030-ig szóló fenntartható fejlődési menetrendjének és tizenhét fenntartható fejlődési céljának (SDG) alapját, amelyek célja a szegénység felszámolása, a bolygó védelme, valamint a béke és a jólét előmozdítása mindenki számára.2 A fenntartható fejlődésre való felhívások a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának (CSR) mozgalmához is kapcsolódnak.3 A legtöbb jogrendszerben ma már megjelenik a vállalatvezetőkkel szembeni azon elvárás, hogy döntéseik során vegyék figyelembe a környezeti és társadalmi kérdéseket, amennyiben ez a vállalat érdekeit szolgálja, és hogy önkéntes vagy kötelező alapon készítsenek vonatkozó jelentéseket (lásd pl. Keay, 2011; Afsharipour, 2016; Möslein–Sørensen, 2017). Az utóbbi években azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a pénzügyi szektor támogatása is elengedhetetlen a fenntartható fejlődés eléréséhez, mind a CSR és a hosszabb távú értékteremtés elősegítése, mind pedig a finanszírozás zöldebb és társadalmilag befogadóbb gazdasági tevékenységek felé történő irányítása érdekében (Schoenmaker–Schramade, 2019).

Fenntartható finanszírozás és fejlesztés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 785 3

Azt a tényt, miszerint a klímaváltozás hatásainak mérséklésére intézkedésekre van szükség, a világ országai és a gazdasági élet szereplői széles körben felismerték. A pénzügyi terület helye és szerepe ebben a folyamatban még tisztázásra szorul. Míg a hagyományos pénzügyek és finanszírozási megoldások a pénzügyi megtérülésre összpontosítanak, addig a fenntartható finanszírozás a pénzügyi, gazdasági, társadalmi és környezeti megtérülést együttesen veszi figyelembe. A pénzügyi szektor vezető szerepet játszhat a fenntartható vállalatok, projektek és beruházások finanszírozásában és ezáltal felgyorsíthatja az alacsony szén-dioxid-kibocsátású, körforgásos gazdaságra való átállást. Az elmúlt években a köz- és magánbefektetők egyre több lépést tettek az éghajlatváltozás és a szélesebb körű fenntarthatósági kérdések fejlesztési, befektetési döntéseikbe és portfólióallokációikba való integrálása érdekében, egyidejűleg beindult a fenntartható finanszírozás hivatalos meghatározásáról szóló jogalkotás is. A taxonómiák a fenntartható finanszírozás definícióit tartalmazzák, átfogó osztályozási rendszert biztosítva a fenntartható finanszírozás feltételeinek beazonosításához. Az Európai Unió 2020 júniusában rendeletet fogadott el a fenntartható befektetések beazonosítását szolgáló keretszabályok létrehozásáról. Ez a rendelet, amelyet gyakran „EU taxonómiai rendeletként” is emlegetnek, az EU fenntartható pénzügyi cselekvési tervének sarokköve és egy szabályozási keretrendszer meghatározó eleme, mivel számos hatályos szabályozást módosít, illetve jövőbeni szabályozási kezdeményezésbe is bekerül; úgymint az EU zöld kötvény standardja, a lakossági befektetési alapok uniós ökocímkéje vagy akár a helyreállítási és rezilienciaerősítő eszköz forrásainak szabályai. Horizontálisan a teljes európai gazdaságot átalakítja az Európai Zöld Megállapodási stratégiai célkitűzéseinek eléréséhez. A zöldítési folyamat és átalakítás mind a közszférát, mind a magánszférát érinti, és a szakpolitikák és ösztönző eszközök, valamint a magánfinanszírozás átalakítása és reformja szükséges a célok eléréséhez. A jelenlegi piaci gyakorlatok – a minősítésektől kezdve a közzétételekig és az egyes mérőszámokig – azonban még széttagolt és következetlen képet mutatnak az ESG-kockázatokról és teljesítményről.

A könyv a profitmaximalizálásról vagy a pénzügyi érték maximalizálásától az integrált érték felé, a pénzügyi, társadalmi és környezeti értékek egyesítése felé mutató utat, a fenntartható pénzügyek stratégiai, szabályozási és szakpolitikai kérdéseit kívánja bemutatni és a legújabb irodalmakat és nemzetközi dokumentumokat feldolgozva.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nyikos-fenntarthato-finanszirozas-es-fejlesztes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave