Keegan John

Az amerikai polgárháború


Fekete katonák

Lincoln homályos kijelentése, mely szerint a polgárháború „bizonyos értelemben a rabszolgaság kérdése körül zajlik”, sokkal többet leplezett el, mint amennyit felfedett. A Dél elszakadásának legszenvedélyesebb ellenzői északon a rabszolga-felszabadítás hívei voltak, csakhogy semmiképpen sem volt minden északi híve a rabszolgák felszabadításának, az egyenjogúsításukat pedig igen kevesen támogatták. A rabszolgaság intézményében, mindaddig, amíg a déli államokra korlátozva létezett, sokan látták egy idegen népesség kézben tartásának hatékony és kényelmes eszközét. Az északi államokban élő szabad feketéket nem tekintették a lakosság szívesen látott részének. Egyes államok még a feketéket kizáró választójogi törvényeket is hoztak, és a társadalom minden rétegében élt és virult a feketékkel szembeni előítélet, különösen a szegények körében, akik versenyben álltak a feketékkel a gazdasági hierarchia legalján kínálkozó munkaalkalmakért. A szegregáció, az oktatásban és az egyházközösségi tagságban egyaránt, inkább a szabály volt, mint a kivétel. Kevés feketének adatott meg a választójog, és kiterjesztése nem olyan ügy volt, amelyet sok abolicionista magáévá tett volna. Sok fehér még a törvény előtti egyenlőséget és a szabad perindítás jogát is túl nagy lépésnek vélte. Ennek ellenére Északon sokan nyilvánvalónak tartották, hogy a rabszolgaság eltörlése végeredményében együtt jár a volt rabszolgák egyenjogúsításával. Hogy mihez kezdjenek a több millió felszabadított rabszolgával, az olyan kérdés volt, amelyre kevesen ismerték, vagy akarták megkeresni a választ. Széles körben hitték, hogy a felszabadított feketék szívük szerint délen akarnak majd maradni, mert az ottani környezetben és különösen az ottani éghajlati viszonyok között érzik magukat otthon. Akiket nem ragadtak el az efféle vágyálmok, bár nem egyedül ők, a külföldre telepítés gondolatát támogatták. Azaz a felszabadított feketéket vegyék rá valahogyan, vagy ha nem sikerül, erővel kényszerítsék, hogy vándoroljanak ki Közép-Amerikába és a karibi térségbe, vagy térjenek vissza Nyugat-Afrikába, ahol már meg is szervezték Libéria területét az amerikai felszabadítottak, valamint Sierra Leone brit gyarmatot a volt brit tulajdonú rabszolgák letelepítésére. Amint azonban Frederick Douglas, az emancipáció vezető fekete szószólója nyersen rámutatott, vajmi kevés értelme van a rabszolgák felszabadításának, ha végeredménye kedvezményezettjeinek száműzése.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 800 3

Az amerikai polgárháború az egyik leghosszabb és legvéresebb az újabb kor háborúi közül. Ugyanakkor az egyik legrejtélyesebb is. Az Egyesült Államok számtalan háborúja közül ez az, amelyik valóban érdekli az amerikaiakat, ha másért nem, azért, mert máig ebben esett el a legtöbb amerikai. A Dél népe elképesztő lelkesedéssel vállalta a katonáskodást. Bár a küzdelem a rabszolgaság miatt tört ki, a két országrész szembefordulásának mélyén máig érzékelhető életformabeli különbségek húzódtak meg. Művészek sokaságát ihlette meg, a történészeket azonban még ma is zavarba ejti. Története csak a napóleoni vagy a világháborúkhoz mérhetően bonyolult és ellentmondásos.

Az első modern – vagyis vasúton szállított, távírón irányított, gyáripari termékekkel felszerelt tömeghadseregek által vívott – háború történetéről írott könyvében John Keegan, a kiváló brit hadtörténész megfejti e háború földrajzi és vezetési viszonyainak, valamint hadászatának logikáját, és eligazít bennünket a konfliktus csataterein. Keegan ezzel a közérthető nyelven megírt munkájával teszi fel a koronát életművére, amelybe a hadtörténet több klasszikus művének megalkotásán túl beletartozik a NATO leginkább történelemtudatos tisztikarának, a Brit Hadsereg tisztjeinek az oktatása és nevelése is. Magával ragadó munkája a téma alapvető könyve.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-az-amerikai-polgarhaboru//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave