Keegan John

Az amerikai polgárháború


A két hátország

Észak, a Déltől eltérően, rég megszervezett és működő állam volt 1861 áprilisában, amelynek struktúráival, erőforrásaival és közigazgatási gépezetével szemben a háború majd addig példa nélkül álló követelményeket fog támasztani, de amely tovább fog működni, nagyjából úgy, ahogy békeidőkben. Ezzel éles ellentétben, a Dél nem létezett államként a háború kezdetéig. Szinte mindent, amire a hadviseléshez szükség volt, újonnan kellett létrehozni, sőt még kitalálni is, miközben már javában dörögtek a fegyverek. A feladat megoldhatatlannak bizonyult volna, ha nem létezett volna már az Egyesült Államok, valamint a nyolcvanesztendőnyi függetlenség politikai és jogi szokásai nem szolgáltattak volna mintát, amelyre támaszkodva az elszakadók megalkothatták új államalakulatukat. Így tehát a Konföderáció az elszakadást választó államok képviselőinek első, az alabamai Montgomeryben 1861. február 4-én tartott gyűlésén szinte teljes egészében az Alapító Atyák 1787-es alkotmányát fogadta el saját ideiglenes alapokmányának. Kizárólag olyan változtatásokat iktattak be, amelyek a tagállamok jogait erősítették, és a központi kormányzatét csökkentették, illetve nyíltan leszögezték a rabszolgatartók jogait, és hirdették a rabszolgaság intézményének jogszerűségét. A Konföderáció ideiglenes Kongresszusa 1861 májusáig maradt Montgomeryben, akkor átköltözött Richmondba. Nem választott testület volt, tagjait államuk delegálta. Választásokat 1861 őszéig nem tartottak, az után viszont, az alacsony választói részvétel ellenére, a népképviseleti rendszer demokratikus jelleget öltött. A déli Kongresszus igazi demokratikus jelleggel való felruházásának egyik gyakorlati akadályát az jelentette, hogy délen nem léteztek szervezett politikai pártok, legjobb esetben csak a régi whig és demokrata párt maradékai, és ezek a korábbi pártcímkék is csak az egyes képviselő- vagy szenátorjelöltek azonosítására szolgáltak. 1861-re, amikorra az elszakadás vállalása minden más politikai pozíciót hatálytalanított, délen a korábbi pártkötődések jelentőségüket vesztették. Mivel a Dél konokul ragaszkodott az államok jogainak elsőbbségéhez, cseppet sem meglepő, hogy a Kongresszusnak és az elnöknek rengeteg fejfájást okoz majd a tizenegy állami törvényhozó testület, amelyek a háború alatt mindvégig igen aktívan tevékenykedtek. Az államok állították ki a katonaságot, termelték a hadianyag-utánpótlást, gondoskodtak az abrakról – gyakran úgy, ahogyan ők látták jónak, és nem pedig úgy, ahogyan a richmondi kormány igényelte volna.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 800 3

Az amerikai polgárháború az egyik leghosszabb és legvéresebb az újabb kor háborúi közül. Ugyanakkor az egyik legrejtélyesebb is. Az Egyesült Államok számtalan háborúja közül ez az, amelyik valóban érdekli az amerikaiakat, ha másért nem, azért, mert máig ebben esett el a legtöbb amerikai. A Dél népe elképesztő lelkesedéssel vállalta a katonáskodást. Bár a küzdelem a rabszolgaság miatt tört ki, a két országrész szembefordulásának mélyén máig érzékelhető életformabeli különbségek húzódtak meg. Művészek sokaságát ihlette meg, a történészeket azonban még ma is zavarba ejti. Története csak a napóleoni vagy a világháborúkhoz mérhetően bonyolult és ellentmondásos.

Az első modern – vagyis vasúton szállított, távírón irányított, gyáripari termékekkel felszerelt tömeghadseregek által vívott – háború történetéről írott könyvében John Keegan, a kiváló brit hadtörténész megfejti e háború földrajzi és vezetési viszonyainak, valamint hadászatának logikáját, és eligazít bennünket a konfliktus csataterein. Keegan ezzel a közérthető nyelven megírt munkájával teszi fel a koronát életművére, amelybe a hadtörténet több klasszikus művének megalkotásán túl beletartozik a NATO leginkább történelemtudatos tisztikarának, a Brit Hadsereg tisztjeinek az oktatása és nevelése is. Magával ragadó munkája a téma alapvető könyve.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-az-amerikai-polgarhaboru//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave