Keegan John

Az amerikai polgárháború


Hadvezéri tevékenység a polgárháborúban

Amerikában 1865-ben tömegével nyüzsögtek a tábornokok vagy legalábbis az olyan férfiak, akik ilyen rendfokozatot viseltek. Nem is lehetett másképpen, mert Észak és Dél hadserege egyaránt több tucat hadtestnyire, sok tucat hadosztálynyira és több száz dandárnyira duzzadt, márpedig e seregtestek mindegyikének élére generális dukált. 1861-ben azonban szinte nem akadt tábornok egyik oldalon sem. Tábornoki rendfokozatot csupán egy maroknyi öregúr viselt, akik a mexikói háborúban érték el rangjukat, vagy még korábbi konfliktusok életben maradt résztvevői voltak. A hierarchia legfontosabb tagja Winfield Scott, a köztársaság szárazföldi haderőnemének főparancsnoka volt, altábornagyi rendfokozattal, amelyet korábban csak George Washington viselt. Scott gyakorlott seregvezető volt, 1861-re azonban már hetvenöt éves, valamint túlságosan testes és törékeny egészségű ahhoz, hogy lóra tudjon szállni. Bár elméje éles és eleven volt még, nem volt már képes hadra kelt sereget vezetni, sőt ami azt illeti, tolószékétől sem tudott messzire eltávolodni a washingtoni irodájában. Az 1846–1848-as Mexikó elleni háború megnyerőjeként Scott tapasztalt hadvezér volt, aki katona létére mélyreható politikai ismeretekkel is rendelkezett, miután 1852-ben ő indult az elnökválasztáson a Whig Párt jelöltjeként. A háború vezetéséhez a leghasznosabban Lincoln tanácsadójaként és bátorítójaként járult hozzá, amit a konfliktus első hónapjaiban nagy együttérzéssel és jótékony hatással végzett. Hozzájárulásának másik leglényegesebb részét Észak idővel alapvetővé emelkedő stratégiai elgondolásának, az úgynevezett Anakonda-tervnek a megalkotása jelentette. Az Észak földrajzi helyzetéből származó előny kiaknázására épített terv haditengerészeti blokáddal szándékozott elvágni a Konföderáció kapcsolatát a külvilággal, és a Mississippi folyó elfoglalásával javasolta kettévágni a Konföderációt. A koncepcióját tekintve kiváló tervnek az volt a hibája – ahogy Scott gondolkodásának is –, hogy elmulasztotta kijelölni az egészen a győzelemig vezető utat. A blokád által fojtogatott és kettészakított Dél szegény Dél lesz majd, de nem szükségszerűen az ellenálláshoz szükséges erőtől is megfosztott Dél. Scott nem tudta elfogadni, hogy ez alapvető jelentőségű hiba a tervében, ugyanis, mint oly sok északi, idegenkedett a gondolattól, hogy amerikai honfitársai vérét ontsa, és a déli államok gazdaságára vagy társadalmára sem akart bénító csapást mérni.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 800 3

Az amerikai polgárháború az egyik leghosszabb és legvéresebb az újabb kor háborúi közül. Ugyanakkor az egyik legrejtélyesebb is. Az Egyesült Államok számtalan háborúja közül ez az, amelyik valóban érdekli az amerikaiakat, ha másért nem, azért, mert máig ebben esett el a legtöbb amerikai. A Dél népe elképesztő lelkesedéssel vállalta a katonáskodást. Bár a küzdelem a rabszolgaság miatt tört ki, a két országrész szembefordulásának mélyén máig érzékelhető életformabeli különbségek húzódtak meg. Művészek sokaságát ihlette meg, a történészeket azonban még ma is zavarba ejti. Története csak a napóleoni vagy a világháborúkhoz mérhetően bonyolult és ellentmondásos.

Az első modern – vagyis vasúton szállított, távírón irányított, gyáripari termékekkel felszerelt tömeghadseregek által vívott – háború történetéről írott könyvében John Keegan, a kiváló brit hadtörténész megfejti e háború földrajzi és vezetési viszonyainak, valamint hadászatának logikáját, és eligazít bennünket a konfliktus csataterein. Keegan ezzel a közérthető nyelven megírt munkájával teszi fel a koronát életművére, amelybe a hadtörténet több klasszikus művének megalkotásán túl beletartozik a NATO leginkább történelemtudatos tisztikarának, a Brit Hadsereg tisztjeinek az oktatása és nevelése is. Magával ragadó munkája a téma alapvető könyve.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-az-amerikai-polgarhaboru//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave