Keegan John

A csata arca

A közkatonák háborúja, 1415–1976. Agincourt, Waterloo és a Somme


Gyalogság a gyalogság ellen

A lovasság megfutamításának azonban nem a túlélők demoralizálódása volt az egyedüli következménye. A visszafelé vágtató lovagok szembetalálták magukat az angol centrum megtámadására felvonuló lóról szállt páncélos harcosokkal. Ez a gyalogos tömeg mintegy nyolcezer emberből állt, és nyolc-tíz soros mélységben kitöltötte az erdők közötti térséget, ezért csak nehezen és lassan tudott utat nyitni, hogy átengedje a menekülőket. Azt, hogy ennek következtében mi történt, egyértelműen meg tudjuk állapítani – sajátságos módon egy, a vietnámi háború elleni tüntetésen felvett filmtudósítás segítségével, amelyet 1968-ban a Grosvenor Square-en rögzítettek. Ott egy megriadt rendőrló a tüntetők elől menekülve nekirontott a gyalogos rendőrök arcvonalának. Az útjában álló rendőrök oldalra, illetve hátrahúzódva igyekeztek utat engedni neki, és közben erősen belekapaszkodtak a szomszédjaikba, hogy el ne essenek. Ezzel aztán különös, hirtelen hullámzó mozgás futott végig mindkét irányban az egész soron. Jóval távolabb álló rendőröket is elért, és a szorosan egymás mellett álló rendőrök erősen egymásba kapaszkodtak, hogy támogassák egymást és talpon maradjanak. Az impulzus hatására sután előre-, majd hátratántorodtak. Ezt a hullámeffektust mindenki ismeri, aki már került sűrű, mozgó, tolongó tömegbe. Váratlanul és nagy erővel bizonyosan ezt érezték a francia páncélos gyalogosok, amikor szembetalálták magukat saját lovasságuk akaratlan rohamával. Valószínű, hogy miként az iménti, az íjászok által meghiúsított roham során, az összeütközés pillanatában számos ló ismét meghőkölt. Azok azonban, amelyek betörtek a gyalogság soraiba – a krónikások tanúsítják, hogy ez bekövetkezett – kizökkentették a gyalogosokat az előrenyomulás ritmusából, és jó néhányat a földre is löktek-tiportak. Ez bizony nem lehetett valami kellemes, mert a talaj nedves volt, a lópaták felvágták, a fellökött lovagok pedig 60–70 fontnyi (27–32 kilónyi) páncéllemezt viseltek testükön.

A csata arca

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 801 0

A csata arca világszerte az egyik legtöbbet olvasott hadtörténeti munka. 1976-ban jelent meg először angolul, és azóta sok nyelven és sokszor kiadták. A szerző, John Keegan akkoriban a Királyi Akadémia hadtörténettanára volt, és A csata arca volt az első könyve, amellyel azonnal nagy jelentőségű életműve talán legfontosabb darabját is megalkotta. Az évtizedes oktatói tapasztalat és a katonákkal – köztük a második világháborút csapattisztként megjárt és addigra a brit hadsereg vezetőivé emelkedett főtisztekkel – töltött sok idő sajátos gondolatokat sugallt a szerzőnek. Az kezdte érdekelni, mit és hogyan tesznek a közkatonák, a tiszthelyettesek és a csapattisztek a katonai mesterség gyakorlása közben, mert a hadtörténetírás addig inkább a királyok és a vezérek háborújára összpontosított.

Keegan szakít a győztesek ügyét igazoló történetírás évezredes hagyományával, de azzal a hagyománnyal is, amely a visszatekintés bölcsességével – és az íróasztal biztonságos fedezékéből – az események eleve elrendelt, logikus láncának, valamiféle gigászi sakkjátszmának, „a politika folytatásának más eszközökkel" szereti láttatni a háborút. Emberi és materialista hadtörténet ez, utóbbi nem a szó ideológiai értelmében, hanem úgy, hogy Keegan azt vizsgálja: az adott anyagi (topográfiai, haditechnikai, élelmezési, egészségügyi stb.) feltételek mellett mit tehettek, és mit nem tehettek meg a katonák, valamint azt, hogy egy adott társadalom milyen hadsereget állít ki. Elemzi továbbá a csata mint fegyveres összecsapás és mint történelmi jelenség változásait az évszázadok során. Agincourt, Waterloo és a Somme-i offenzíva első napja döntő jelentőségű, sokszor megírt összecsapás, de ahogyan Keegan tekint rájuk, az olyasfajta változást indított el a hadtörténetírásban, amilyet Einstein és társai munkássága a fizikában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-a-csata-arca//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave