Keegan John

A csata arca

A közkatonák háborúja, 1415–1976. Agincourt, Waterloo és a Somme


Az előkészületek

Haig tervezői immár az utolsó részletek kidolgozásán buzgólkodtak. Az év egész addigi részében a somme-i front mögötti infrastruktúra megteremtésén dolgoztak. Úthálózatot, vasúti mellékvonalakat és leágazásokat, táborokat, kórházakat, szivattyútelepeket, utánpótlási raktárakat, valamint szállítóeszközparkot alakítottak ki, amelyek nélkül az ipari korban nem indítható tervszerű offenzíva. E munka legfontosabb végterméke a tüzérségi lőszerkészlet felhalmozása volt: 2 960 000 lőszert szállítottak előre. (Az összehasonlítás kedvéért: Napóleon tüzérei Waterloonál körülbelül 20 ezer golyóból gazdálkodtak.) Következésképpen a támadási terv legfontosabb eleme a tüzérségi program volt. Két részből állt: az első szakaszt a német vonal egy héten át tartó ágyúzása alkotta. Az előkészítés az élőerő által megszállt lövészárkokra koncentrált, de célja volt az illető árkokhoz vezető megközelítési útvonalak használatának akadályozása, „zavarása” is – már ahol ezeket az utakat el lehetett érni. Második szakasznak magát a „zárótüzet” tervezték. Ez a szó, amelynek eredeti jelentését az angol nyelvben mára elhomályosította a hozzá tapadó, súlyos történelmi jelentéstartalom, 1916-ban újdonság volt a britek számára. A franciáktól kölcsönözték, akiknek szóhasználatában vámsorompót és gátat egyaránt jelentett (vagyis nem ezen az úton került az angolba). Betű szerinti jelentése „mozgást akadályozó” volt, és éppen ez volt a tirde barrage szándékolt funkciója. A „zárótűz” robbanó gránátok alkotta függöny, amely az előrenyomuló gyalogság előtt halad, és egészen addig gátolja az ellenséges gyalogság kimozdulását fedezékeiből és tüzelőállásba menetelét, amíg már túl késő lesz, hogy szembeszálljon az előretörő támadókkal. A vegytiszta tüzérségi elmélet szerint elvileg akár olyan zárótűz is lőhető, amely gondosan időzített „emelésekkel” képes arra, hogy az általa védelmezett gyalogosokat biztonságosan átvigye az ellenséges védőálláson, anélkül hogy az ellenséges gyalogság tüze akár egyetlen emberben is kárt tenne.

A csata arca

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 801 0

A csata arca világszerte az egyik legtöbbet olvasott hadtörténeti munka. 1976-ban jelent meg először angolul, és azóta sok nyelven és sokszor kiadták. A szerző, John Keegan akkoriban a Királyi Akadémia hadtörténettanára volt, és A csata arca volt az első könyve, amellyel azonnal nagy jelentőségű életműve talán legfontosabb darabját is megalkotta. Az évtizedes oktatói tapasztalat és a katonákkal – köztük a második világháborút csapattisztként megjárt és addigra a brit hadsereg vezetőivé emelkedett főtisztekkel – töltött sok idő sajátos gondolatokat sugallt a szerzőnek. Az kezdte érdekelni, mit és hogyan tesznek a közkatonák, a tiszthelyettesek és a csapattisztek a katonai mesterség gyakorlása közben, mert a hadtörténetírás addig inkább a királyok és a vezérek háborújára összpontosított.

Keegan szakít a győztesek ügyét igazoló történetírás évezredes hagyományával, de azzal a hagyománnyal is, amely a visszatekintés bölcsességével – és az íróasztal biztonságos fedezékéből – az események eleve elrendelt, logikus láncának, valamiféle gigászi sakkjátszmának, „a politika folytatásának más eszközökkel" szereti láttatni a háborút. Emberi és materialista hadtörténet ez, utóbbi nem a szó ideológiai értelmében, hanem úgy, hogy Keegan azt vizsgálja: az adott anyagi (topográfiai, haditechnikai, élelmezési, egészségügyi stb.) feltételek mellett mit tehettek, és mit nem tehettek meg a katonák, valamint azt, hogy egy adott társadalom milyen hadsereget állít ki. Elemzi továbbá a csata mint fegyveres összecsapás és mint történelmi jelenség változásait az évszázadok során. Agincourt, Waterloo és a Somme-i offenzíva első napja döntő jelentőségű, sokszor megírt összecsapás, de ahogyan Keegan tekint rájuk, az olyasfajta változást indított el a hadtörténetírásban, amilyet Einstein és társai munkássága a fizikában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-a-csata-arca//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave