Keegan John

A csata arca

A közkatonák háborúja, 1415–1976. Agincourt, Waterloo és a Somme


A mozgó csatatér

A csata mint ember által átélhető élmény és megpróbáltatás történetében a Somme-nál történtekkel megérkeztünk a saját korunkba – az ipari gazdaság, a tömegdemokrácia és az általános hadkötelezettség korszakába. Ez akkor is így van, ha a somme-i csata a 20. század végéről visszatekintve régi vágású ütközetnek látszik, amelynek több közös vonása van Gettysburggel, mint El-Alameinnel, Kurszkkal, az Ardennekkel és a Sínai-félszigettel. Elsősorban azért érezzük így, mert a somme-i harctéren nincsenek jelen „harci járművek”, az égboltról pedig hiányoznak a földi célpontokat támadó repülőgépek. Amikor azonban belekapaszkodunk e hiányzó elemek jelentőségébe, akkor egy nagyon leszűkített nyugati álláspontot próbálunk általános érvényre emelni. Mert bizonyosan igaz ugyan, hogy a második világháború Franciaországban, illetve sivatagban vívott nagy csatáit a repülőgép és a harckocsi tömeges alkalmazása jellemezte, és az is, hogy ezekből az eszközökből a küzdelemben részt vevő gyalogság – a waterlooi és somme-i „mezítelen” katonákról van szó, akiket a nyílt csatamezőn láttunk állni és meghalni – számához képest viszonylag sokat alkalmaztak, másutt a küzdelem a harcolók többsége számára ugyanolyan röghöz kötött, csigalassúsággal és páncélvédettség nélkül végzett tevékenység maradt, mint az előző kétszáz évben volt. A Csendes-óceáni-szigeteken és Burmában vívott csaták résztvevői szinte teljesen nélkülözték a páncélozott harcjárművek nyújtotta előnyöket, a dzsungel lombbaldachinja pedig csaknem tökéletesen lehetetlenné tette, hogy a repülőgépek érdemben beavatkozzanak a küzdelembe. A németek a hosszú olaszországi hadjáratot légifedezet és számottevő páncélos erők alkalmazása nélkül harcolták végig. Oroszországban a nagy nyitóütközeteket – a front súlyponti szakaszait leszámítva – hatalmas gyalogsági hadseregek vívták, és a keleti fronton, a kurszkihoz hasonló intermezzókat leszámítva egészen az utolsó évig, amikor az oroszok kirukkoltak hatalmas új harckocsihadseregeikkel, a talpbőr és a lóhús háborúja is maradt (nehéz időszakokban ezeket meg is ették, Sztálingrádnál sokan még a derékszíjukat is megfőzték). A küzdelem a végtelen sztyeppen hullámzott hol keletre, hol nyugatra, ahogyan a hadiszerencse éppen diktálta. Sztálingrád, amely bizonyos értelemben annak a háborúnak a csatája volt, és amelyet kissé erőltetetten „volgai Verdunnek” aposztrofáltak, csaknem kizárólag a két fél gyalogságának harca volt (akiket a két tüzérség egymással vetélkedve kényszerített a város romjai alá). A harckocsik ugyanis, amelyek a német előretörést elhozták a városig, magán Sztálingrádon belül használhatatlannak bizonyultak, azokat a páncélososzlopokat pedig, amelyekkel az oroszok végül bekerítették támadóikat, jóval a város peremén kívül vetették harcba.

A csata arca

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 801 0

A csata arca világszerte az egyik legtöbbet olvasott hadtörténeti munka. 1976-ban jelent meg először angolul, és azóta sok nyelven és sokszor kiadták. A szerző, John Keegan akkoriban a Királyi Akadémia hadtörténettanára volt, és A csata arca volt az első könyve, amellyel azonnal nagy jelentőségű életműve talán legfontosabb darabját is megalkotta. Az évtizedes oktatói tapasztalat és a katonákkal – köztük a második világháborút csapattisztként megjárt és addigra a brit hadsereg vezetőivé emelkedett főtisztekkel – töltött sok idő sajátos gondolatokat sugallt a szerzőnek. Az kezdte érdekelni, mit és hogyan tesznek a közkatonák, a tiszthelyettesek és a csapattisztek a katonai mesterség gyakorlása közben, mert a hadtörténetírás addig inkább a királyok és a vezérek háborújára összpontosított.

Keegan szakít a győztesek ügyét igazoló történetírás évezredes hagyományával, de azzal a hagyománnyal is, amely a visszatekintés bölcsességével – és az íróasztal biztonságos fedezékéből – az események eleve elrendelt, logikus láncának, valamiféle gigászi sakkjátszmának, „a politika folytatásának más eszközökkel" szereti láttatni a háborút. Emberi és materialista hadtörténet ez, utóbbi nem a szó ideológiai értelmében, hanem úgy, hogy Keegan azt vizsgálja: az adott anyagi (topográfiai, haditechnikai, élelmezési, egészségügyi stb.) feltételek mellett mit tehettek, és mit nem tehettek meg a katonák, valamint azt, hogy egy adott társadalom milyen hadsereget állít ki. Elemzi továbbá a csata mint fegyveres összecsapás és mint történelmi jelenség változásait az évszázadok során. Agincourt, Waterloo és a Somme-i offenzíva első napja döntő jelentőségű, sokszor megírt összecsapás, de ahogyan Keegan tekint rájuk, az olyasfajta változást indított el a hadtörténetírásban, amilyet Einstein és társai munkássága a fizikában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-a-csata-arca//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave