Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Marshall

Miközben a diplomácia frontján Molotov sikeresen csikart ki kötelezettségvállalásokat, Marshall hazai pályán küzdött területe védelméért. Áprilisban és májusban mélységesen nyugtalanították King tengernagy és MacArthur tábornok makacs erőfeszítései, hogy megingassák Németország kérdésének prioritását az amerikai stratégiában. Március 29-én King tengernagy adta le a figyelmeztető lövést egy Marshallnak küldött átiratban, amelyben elismerte, hogy a csendes-óceáni hadszíntér szükségletei „valószínűleg kisebbek ugyan, mint az európaié”, ám kijelentette, hogy azok „az időtényező szempontjából sürgetőbbek”. Május 4-én a tengernagy hivatalosan is kinyilvánította álláspontját a Vezérkari Főnökök Egyesített Bizottságához intézett, döntést követelő levélben. „Akármilyen fontos is a Bolero [az amerikai erők összevonása Nagy-Britanniában] – írta –, a Csendes-óceán problémája nem kevésbé lényeges, és bizonyosan sürgősebb. Ezzel most kell szembenézni, […] nem engedhetjük meg erőink olyan mértékű eltérítését bármely javasolt hadműveletre bármely hadszíntéren, hogy végül csendes-óceáni kötelezettségeink teljesítésére alkalmatlan állapotban találjuk magunkat.”

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave