Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Brooke

Hogy Churchill akar harcolni, azt senki sem vonta kétségbe, Marshall sem, még legpesszimistább pillanataiban sem. Akármilyen csalódottságot érezhettek is az amerikaiak amiatt, hogy a Pörölyt elhalasztották a Fáklya kedvéért, azt ők is belátták, hogy Churchill végső soron azért állt ki az észak-afrikai offenzíva terve mellett, mert őszintén vágyott arra, hogy még 1942-ben képes legyen győzelmeket kivívni a németek ellen, és úgy hitte, hogy Észak-Afrikában biztos a győzelem, míg a franciaországi invázió nagy valószínűséggel szerencsétlenségbe torkollna. A britek következő döntéshozatali szintjének helyes stratégiaválasztás melletti elkötelezettségében azonban már kevésbé őszintén bíztak. Marshall ugyanis rájött, hogy Churchill hajóját a háború tengerén nem az irányítja, hogy a miniszterelnök ellenállhatatlan belső kényszert érez arra, hogy az ágyúdörgés felé tartson, hanem vezérkari főnöke, Sir Alan Brooke tábornok óvatos és számító megfontolásai. Brooke háborús elképzeléseiben pedig Marshall csak lagymatag lelkesedést talált a Csatornán át indítandó támadás iránt, hiszen a tervet Brooke nem kedvelte, és sikerében nem bízott.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave