Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Montgomery

Már csak a Szövetséges Expedíciós Haderő főparancsnokának kiválasztása maradt hátra. Egyaránt a kinevezésben bízott Marshall és – minden balsejtelme dacára – Brooke is. Ami azt illeti, korábban mindkettőnek oda is ígérték a posztot, de Brooke már augusztus óta tudta, hogy azt egy amerikainak kell megkapnia. A kézenfekvő jelölt Marshall volt, aki mindennél jobban vágyott arra, hogy elhagyhassa Washingtont, és a hadszíntéren parancsnokolhasson, amire addig még nem adódott lehetősége, és bízott abban, hogy Roosevelt el is fogja engedni. December 5-én – tehát a Sztálin által a teheráni konferencián szabott egyhetes időhatáron belül – azonban Roosevelt összeszedte minden bátorságát, és közölte vezérkari főnökével, ő bizony „képtelen nyugodtan aludni, ha [Marshall]nincs Washingtonban”. Következésképpen Eisenhowert fogják átvezényelni a földközi-tengeri hadszíntérről Londonba, de az invázió kezdeti szakaszában, amikor a légi és tengeri hadműveletekre figyelme kétharmadát kell majd fordítania, nem ő fogja irányítani a földi csapatok harcát. Ezt a nagy felelősséggel járó feladatot egyik alárendeltjére fogják bízni, aki – kézenfekvő módon – brit lesz. Churchill Alexandert szerette volna kinevezni, hiszen az eszményi katonát látta benne, és „Ike” is „Alex”-et akarta választani: már régen olyan kiváló viszonyban álltak, hogy becenevükön szólították egymást. Brooke azonban konokul bizonygatta, sőt szilárdan hitte is, hogy Montgomery jobb hadvezér Alexandernál, ezért kijárta a kinevezését. 1944. január 2-án a 8. hadsereg parancsnoka Észak-Afrikából Angliába repült, hogy beleássa magát a szövetséges főparancsnok Overlord tervébe.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave