Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Rommel

Montgomery már-már telepatikus pontossággal látott bele régi sivatagi ellenfele szándékaiba, noha nem is annyira ő, mint inkább Rommel hirdette az ellenség empatikus megértésének szükségességét. Szent igaz, Montgomery kirakatta a parancsnoki irodának használt lakókocsija falára az ellenséges tábornokok fényképeit, és arcvonásaikban kutatta, vajon mit fognak lépni. Rommel, aki Montgomeryhez hasonlóan szívből utálta a „kastély-hadvezérkedést”, amelynek uralma alatt mindketten szenvedtek az első világháborúban, szintén lakókocsiban lakott a sivatagban, de járművét támaszpontnak használta, ahonnan még közvetlenebbül figyelheti meg ellensége lelkiállapotát és szándékának változásait, mert úgy vélte, ezeket legjobban a frontvonalban lehet kitapogatni. Most, hogy a La Manche csatorna elválasztotta Montgomerytől, antennái átmenetileg üzemképtelenné váltak. Nem érezte meg, mikor indulhat meg az invázió, és elsősorban Pas-de-Calais-ba várta a partraszállást. Ám ahogyan Montgomery előre sejtette, azt határozottan és egyértelműen tudta, mit szándékozik tenni az inváziós flottával, amikor majd megjelenik: az armadát és utasait az apály vonalában akarta megállítani.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave