Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


fejezet. Az amerikai Vijjogó Sasok

Az ejtőernyőzés későn érkezett meg a szövetséges hadseregekbe. A háború kitöréséig a Nyugat csak az 1936-os szovjet nagy hadgyakorlaton részt vett brit és francia megfigyelők jelentéseiből, illetve a Vörös Hadsereg egy silány képminőségű, de imponáló propagandafilmjéből tudott egyáltalán az ejtőernyős hadviselés létezéséről. A kamerát hordozó repülőgép légcsavarszelének turbulenciáján át felvett film egy sor szélgyötörte, gépiesen mozgó alakot mutatott, akik kimásztak az óriási Tupoljev szállítógép ajtaján, a törzs oldalán végigfutó kapaszkodót kétségbeesetten markolva lemásztak az éktelenül nagy, vaskos szárnyra, ott lehasaltak egymás mellé, majd egy jelre elengedték a kapaszkodót, és kavarogva eltűntek a képből, mint az első téli viharban a havasi fenyőről leszakadó tűlevelek. Ezt a hátborzongatóan bizarr felvételt akár Eisenstein is rendezhette volna a Flying Down to Rio (Repülőgépen Rióba) musical szovjet verziója gyanánt – az említett mozifilm bemutatója csak kicsivel előzte meg a szovjet kísérletet, és a benne szereplő légi tornamutatványok akár ihletet is adhattak az első ejtőernyősöknek. A film a mai napig képes megriasztani és megtéveszteni a nézőt. Kortársaik pedig elsősorban hitetlenkedve fogadták, hogy egy ennyire veszélyes és életidegen dolog alkalmazható lenne a hadviselésben.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave