Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


A repülőút

A június hatodikát megelőző napokban összegyűlt a 13 000 ejtőernyős ledobásához szükséges sok száz repülőgép azokon a repülőtereken, amelyek közelében a készenléti sátortáborok nagy hirtelen kinőttek a földből. Az első hullám leszállításához 822 repülőgép kellett: C-47-esek, ahogyan a hadsereg nevezte a kétmotoros DC-3 utasszállító repülőgépet, amellyel a Douglas repülőgépgyár a háború előtt forradalmasította az Egyesült Államok belső légi közlekedését. Ezek a gépek most khakiszínűre festve, mindkét szárnyukon a Szövetségeseknek a D-napra és az utána következő időszakra választott azonosító jelével, a három széles fehér sávval, egyenként tizennyolc teljes felszerelésű ejtőernyőst szállíthattak a pilótán, a másodpilótán, a navigátoron és a raktérért felelős, az ejtőernyősök ugrását is irányító tiszthelyettesen kívül. Ez utóbbiak a repülőgép állandó személyzetéhez, a légierő állományába tartoztak, de feladatuk végtelenül kockázatos jellege ellenére nagyon alacsonyan helyezkedtek el a szamárlétrán. Hivatalosan „nem harci” minősítési kategóriába sorolták őket, mert a C-47-esnek nem volt fegyvere, nem hordozhatott bombát, és mert a legtöbb repülő katona „bármi mást szívesebben vállalt, mint a légi szállítók vagy vontatók vezetését”. A dolgok természetéből adódóan így a legkevésbé képzett repülő hajózókat osztották be a csapatszállító alakulatokhoz a bombázók vagy a vadászrepülők helyett. E rút kiskacsák elégedetlenségét fokozta, hogy ők pontosan tudták, az ejtőernyősök ledobása egyszerre repüléstechnikailag igényes és hadműveleti szempontból veszélyes feladat, ugyanis azt kívánta a pilótáktól, hogy szoros kötelékben, csekély – nagyjából 190 km/h – sebességgel repüljenek 180–210 méter magasságban, így azonban kiváló célpontot kínáltak a vadászgépeknek és a légvédelmi tüzérségnek is. Az 52. csapatszállító repülőezred gépszemélyzete a szicíliai invázió óta dolgozott együtt az amerikai hadosztállyal, és az említettek ellenére szoros és kölcsönös bizalmon alapuló kapcsolat alakult ki közöttük néhány szókimondó megbeszélés után, amelyekre azért volt szükség, mert a kezdet kezdetén jelentős számú ejtőernyős halálát okozta, hogy túl korán, Szicília helyett még a Földközi-tenger fölött kiugratták őket. A repülőezred egyik csoportja azonban nem rendelkezett még kellő tapasztalattal, egy másikat pedig a D-nap előtt majdnem egy évre közönséges légi szállítási szolgálatra vezényeltek – ez gyakran megtörtént szinte minden „nem harcoló” repülőegységgel, így bizonyosan megesett a IX. csapatszállító seregtest többi repülőezredével is, ennek következtében az ezredek nem kaptak elegendő kiképzést, különösen az éjszakai repülésben. Márpedig mindkét amerikai légideszant-hadosztályt éjjel tervezték ledobni.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave