Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


A leszállás

Az amerikai T-5 ejtőernyő bekötő zsinórja – egy széles, egyik végén a repülőgép lehorgonyzó drótköteléhez kapcsolt, a másikon az ejtőernyő kupolájának tetejéhez csomóval rögzített textilheveder – 4,5 méter hosszú volt. Amikor az ejtőernyős két kezével a DC-3 ajtajába kapaszkodva ellökte magát, elhagyta a gép utasterét, és kivetődött a bal szárny felé, akkor a bekötő zsinór végén elkapta a légcsavarszél és a levegőnek a repülőgép haladása miatt kialakult örvénylése által együttesen létrehozott erős légáram, és felrántotta az ejtőernyő zsákjának fedelét, szabaddá tette az ernyő kupoláját, és azt a tetejéhez erősített vékonyabb zsinór elkezdte kihúzni a zsákból. Ugyanakkor az ugró a gravitáció hatására egyre inkább kikerült a repülőgép szeléből, és zuhanni kezdett. A brit X ejtőernyő – amely alatt a 6. légideszant-hadosztály katonái éppen földet értek a hídfő túlsó végén – nyitási folyamatában az ugró és az ernyő szétválása viszonylag csekély sebességgel zajlott, ugyanis a bekötő zsinór húzta ki a zsákból az ernyő kupoláját az ugró testén viselt hevederzethez kötő, 6,5 méter hosszú függesztőzsinórokat. Így az ugró a kupolához képest nyugalmi helyzetben volt, amikor az elkezdett kinyílni. A T-5 esetében azonban a kupola és az ugró szétválása dinamikusan történt, maga a kupola húzta ki a függesztőzsinórokat a zsákból, így hirtelen álló helyzetbe fékezte az ugrót, amikor a nyíló ernyő és a zuhanó emberi test a függesztőzsinórok közvetítésével egymás ellen dolgozott, és mindez szélsőségesen nagy erőhatást jelentett. Ez a rettegett, „nyitási sokk” néven ismert jelenség akár 5 G-vel is megterhelte az ugró testét, és ha a hevederzetet nem megfelelően állították be, akkor fennállt a sérülés veszélye. A folyamat betetőzésekor ez az erő eltépte a kioldózsinórt a kupolához kötő csomót, így elengedte az ejtőernyőt, hogy az ugrójával együtt leereszkedjen a földre.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave