Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Földet érés

Azokon azonban egyetlen gyógyszer sem tudott segíteni, akiket elért az a sors, amitől az ejtőernyősök a legjobban rettegtek, és hibásan vagy egyáltalán nem működő ejtőernyővel értek földet. A működési hiba mindig ritka a bekötött ernyővel végzett ejtőernyős ugrásnál, ráadásul az amerikaiak vittek magukkal tartalék ernyőt is (a britek akkoriban még nem), így még az átlagosnál is ritkábbak voltak az ilyen halálos balesetek. Nincsen fennmaradt jelentés arról, hány működési hiba történt a 82. vagy a 101. hadosztálynál június 6-án. (Bár egy hihetetlenül balszerencsés közlegények sikerült a DC-3-as belsejében kinyitnia a tartalék ernyőjét, miközben a gép közeledett a ledobási zónához, és így hullámzó selyemmel töltötte meg az utasteret, mire bajtársai olyan káromkodásözönt zúdítottak rá, amelynek bizonyos kifejezéseit még a Fort Benning-i kiképző őrmesterek is megirigyelhették volna.) Azt azonban igen sok ejtőernyős jelentette, hogy olyan alacsonyról ugratták ki őket, hogy az ernyőnek alig maradt ideje kinyílni, sőt sokan láttak olyanokat, akiknek egyáltalán nem nyílt ki az ernyője. Burgett St Martin-de-Varreville-nél látott egy DC-3-ast, amely alacsonyan és átlósan repült be a mező fölé, ahol ő hevederzete lecsatolásával kínlódott, és közben kiokádott magából egy sor „elmosódott árnyalakot. […] Ernyőik kihúzódtak a zsákból, és éppen kezdtek kibomlani, amikor azok az alakok a földhöz csapódtak. Tizenhét ember csapódott a földhöz, mielőtt az ernyőjüknek lett volna ideje kinyílni. Olyan hangot keltettek, mint amikor nagy, érett tököket vág földhöz valaki.”[22]

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave