Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Gyülekező

Más ugrók fára vagy sövénybe estek, vagy a laposabb mezőkön a vitorlázógépek ellen mindenfelé felállított póznákra, amelyeket a német védők „Rommel-spárgának” becéztek. Ezek közül egy – amelyet később A leghosszabb nap című film egyik jelenete tesz majd híressé – a Sainte-Mère-Église templomtornyán meredezett. Akárhol is értek azonban földet, akik elkerülték a vizet, azok joggal lehettek hálásak sorsuknak, még ha sokan közülük meg is sérültek landoláskor. Az egyik százfőnyi harccsoportban, amelyet az 501-esek ezredtörzsének S-3 (hadműveleti) tisztje gyűjtött össze, a katonák negyedének ficamodott ki vagy tört el valamije. Egy részük olyan súlyosan megsérült, hogy mozogni sem tudott. Robert Bargernek például, aki a sors fintoraként a Maxwell Taylor tábornokkal ugró csoport szanitéce volt, összeroskadt az ernyője, miközben ő a függesztőzsinórokon himbálózva igyekezett ereszkedés közben kitérni a nyomjelzős lövedékek elől, így aztán nagyon keményen ért földet. Medencetörést szenvedett, megrepedt a csípője és több bordája, mindkét karja eltört, és kificamodott a válla. Mások akkor sebesültek meg, amikor igyekeztek minél gyorsabban megszabadulni hevederzetüktől: levágták egy vagy több ujjukat, vagy a kés a ruhájukat átvágva a húsukba szaladt. Ernest Blanchard közlegény Sainte-Mère-Église mellett csak az után vette észre, hogy lenyiszálta hüvelykujja csúcsát, miután megszabadult az ernyőjétől.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave