Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


fejezet. Kanada: át a déli partra

Az amerikai ejtőernyősök ledobási zónáitól 56 kilométerre keletre, öt órával az ő földet érésük után a 3. kanadai hadosztály Északipartvidéki Ezrede elkezdte a fáradságos átszállást a Csatorna átszelésére használt hajókról azokra a vízi járművekre, amelyekről Franciaország partjaira fognak lépni. Egészen a part előtt 13 kilométerre kijelölt „lebocsátási pontig” egy gyalogsági partra szállító hajón, vagyis egy átalakított átkelő gőzösön utaztak, amely békeidőben turistákat szállított Franciaországba. Az átalakítás mindössze annyit jelentett, hogy a gőzhajó két oldaláról leszerelték a mentőcsónakokat, majd helyükre nagyobb teherbírású csónakdarukat építettek be, amelyekkel a hajó menetirány szerinti bal és jobb oldaláról egy-egy sor partra szállító rohamnaszádot tehettek vízre. A partra szállító rohamnaszád a Királyi Haditengerészet hajó nyilvántartásába bebocsátást nyert vízi járművek legalacsonyabb rendjébe tartozott. Egy tengerészaltiszti rendfokozatú kormányos parancsnokolt rajta, és felszerelése nem állt többől, mint harmincöt főnek – egy szakasz gyalogságnak – elegendő kezdetleges padokból, valamint egy dízelmotorból, amely tíz csomóval (18,5 km/h sebességgel) éppen csak ki tudta juttatni őket a partra. Amikor a naszád lapos feneke partot fogott, lecsapódott az orr rámpája, és az utasok megpillanthatták a kontinenst. Az úton pedig a két sorban felálló partra szállító rohamnaszádok a nagy hajó mellett, annak oldalát súrolva fel-le hánykolódtak, méteres hullámok között bukdácsoltak a borús ég alatt. Akadtak olyan nagy, gyalogsági partra szállító naszádok, amelyekre a rohamot végrehajtó gyalogosok vitorlavászon csúszdán ereszkedtek le, és hangos puffanással landoltak a hajófenék acéllemezén. A legtöbb katona azonban nehézkesen és veszélyesen mászott le a hajó oldalára függesztett rakodóhálón, miközben huszonhét kilogramm felszerelés akadályozta mozgásukat: ők lábukkal tapogatózva keresték a szilárd támasztékot, amely megmenthetné őket a két hajótest húsdarálójától vagy a kettő között tátongó gyilkos mélységtől.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave