Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


Dieppe: a rettenetes figyelmeztetés

Dieppe visszatekintve olyan meggondolatlanul őrült vállalkozásnak tűnik, hogy nehéz rekonstruálni, milyen körülmények vezethettek megvalósulásához. Maga Churchill a tervezés szakaszában aggodalmainak adott hangot, és végül csak azért állt ki szilárdan a hadművelet mellett, mert Sir Alan Brooke tábornok azzal érvelt: „Ha valaha inváziót szándékozunk végrehajtani Franciaországban, akkor elengedhetetlenül fontos előkészítő offenzívát indítani hadosztály nagyságrendben.” Churchill bizonyos értelemben kényszerpályán volt, mert kompenzálni próbálta Tobruk nem sokkal korábban történt elvesztését, arról pedig már ne is beszéljünk, milyen tekintélyvesztést szenvedett el a Razzia-hadművelet ellenzése miatt Roosevelt és Sztálin előtt. Bátorítást meríthetett azonban abból, hogy a kommandók – az ő „tigrisei” – rajtaütéseikkel sikereket értek el Vaagsónál és a Lofoten-szigeteken. Csakhogy a brit hadsereg válogatott katonái által, a viking tengeri rablók stílusában aratott néhány győzelem isten háta mögötti norvég halászkikötők harmadosztályú helyőrségei fölött semmiféle használható támponttal nem szolgált annak megítéléséhez, hogyan fog lezajlani egy nagy léptékű hadművelet a Csatorna valamelyik komoly erődítményekkel védett kikötője ellen. A kommandók a messzi északon a tengeri ködből előbukkanva mindig meglepték a védőket. A 2. kanadai hadosztálynak nyár közepén kellett végrehajtania rajtaütését olyan kikötőkből, amelyeket mindössze 130 kilométer választott el a németek által megszállás alatt tartott partvidéktől, majd a hadosztálynak egy francia tengeri üdülőhely parti sétányán kellett kihajóznia. A közismerten erős német helyőrséggel védett hadműveleti célpont választását azzal indokolták, hogy azt kívánják kipróbálni, el lehet-e foglalni egy kiépített kikötőt közvetlen rohammal. A kockázatokat hangoztatókat pedig azzal szerelték le, hogy a kihajózási partszakaszokat és a kikötő bejáratát oldalazó tűz alá venni képes partvédő ütegeket a kommandók, a közvetlenül a partot rohamozókkal szemben beásott védőket pedig az új harckocsi-partraszállító naszádokról közvetlenül a német géppuskák csőtorkolata elé kirakott harckocsik fogják harcképtelenné tenni. Előterjesztésük záróakkordjaként a Kombinált Hadműveletek Parancsnoksága1 törzsének tisztjei felemlegették a kanadaiak legendás harci erényeit is, hiszen 1918-ban ők törték át a Hindenburg-vonalat, miután a többi antanthadsereg két éven át hiába próbálkozott.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave