Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


A német védők

Még több bátorságot öntött volna a kanadaiakba, ha tudták volna, hogy a megrohamozni tervezett, Juno fedőnevű inváziós partszakaszon jóval kevesebb védő vár rájuk, mint egykor Dieppe-ben. Ott a Juno-parttal megegyező méretű, hat és fél kilométer szélességű támadási sávban a védelmet a német 302. gyaloghadosztály két zászlóalja alkotta összesen nyolc, egyenként körülbelül kétszáz főnyi századdal, valamint két század, gyalogságként is kiválóan helytálló utásza. Ráadásul a terepet uraló állásokban bontakoztatták szét őket a sziklafalak tetején vagy a tengerpart mentén épített bunkerekben. Ezeket nehéz volt kiszúrni a város sok épülete között, és a brit kormány rendeletére megkímélték őket a légierő támadásaitól. 1944-re azonban a 302. hadosztály már régen elhagyta Franciaországot. Az egészséges, katonai szolgálatra minden szempontból alkalmas férfiakból álló, mozgékony seregtestet átdobták az orosz front örvénylő káoszába. A kanadaiak egészen másféle katonákkal fognak találkozni: a szokásos gyaloghadosztályoknál kisebb létszámúra és gyengébbre szervezett bodenständige seregtestek csoportjába tartozó 716. hadosztály tagjaival. Ezeket a „helyhez kötött” hadosztályokat régebbi, nagyon gyakran külföldi, korábbi hadjáratokban zsákmányolt fegyverekkel szerelték fel, és nem rendelkeztek a hatékony manőverezéshez szükséges járműparkkal, ha netán kivetnék őket a harcok kezdetén megszállt védelmi vonalaikból. A mozgékonyságot inkább csak jelképesen biztosította, hogy minden bodenständige hadosztályból kerékpárra ültettek egy zászlóaljt. A seregtest egyetlen további gépi jellegű, belsőégésű motorral hajtott járműve a hadosztályparancsnok személygépkocsija volt. Minden mást – a hadosztálytüzérség lövegeit és a gyalogzászlóaljak vonatának kocsijait – lovak vontatták. A katonáknak gyalog kellett menetelniük.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave