Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


A bombázás

Az időjárás azonban megkímélte a védőket a Szövetségesek által tervezett pusztítás első hullámától. A támadók ugyanis két nagyszabású, sokgépes bombatámadást foglaltak bele az inváziót előkészítő tűztervbe, egy éjféli csapást az RAF Bombázó Parancsnokságának nehéz éjszakai bombázóival, majd egy hajnalit az amerikai 8. légi hadsereg B-17-es repülő erődjeivel. Az RAF célzási pontossága sokat javult a támadást megelőző egy évben, hála annak, hogy hadrendjét a célpont megjelölésére szakosodott Nyomkereső repülőszázadokkal egészítette ki. A Bombázó Parancsnokság a D-napon 5268 tonna tömegű bombát használt fel, és ezzel ez a támadás volt addigi történetében a legnagyobb, a szokatlanul rövid repülési távolság ugyanis lehetővé tette, hogy az üzemanyag egy része helyett is bombát rakodjanak a gépekre. Az éjszaka kialakult alacsony, vastag felhőzet azonban megzavarta a bombázókat. A bombázás eredményességét „egyenetlennek” minősítették. A kanadai partszakaszokhoz legközelebbi bombázandó célpont, a Mont Fleury-i nehézüteg épen maradt. Virradatkor az amerikaiak kezdtek támadni, de mivel ekkor már jókora amerikai hajó-összpontosítások mozogtak az összeálló felhőzet alatt, az amerikai 8. légi hadsereg törzse az utolsó pillanatban kicsikarta Eisenhower hozzájárulását ahhoz, hogy a célpontkijelölő gépek célzási pontjuk átrepülése után legfeljebb harminc másodpercig késleltessék jelzőbombáik kioldását. Senki nem vállalta az előirányzott időben végrehajtott bombakioldással járó kockázatokat, és ennek következtében mind az ezer repülő erőd jócskán a partvonaltól beljebb dobta le bombaterhét; „néha száz métert, máskor akár öt kilométert is” tévedtek. Így pedig a német partvédelem csekély mélysége miatt nagyon kevés védőállást találtak el – a kanadai szektorban egyetlenegyet sem. A bombák a nyílt mezőkön csapódtak be, és elkezdték óriási számban lemészárolni Normandia tejhasznú tehénállományát – ami a hadjáratot kísérő kisebb szörnyűségek közé tartozott.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave