Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


A befutás

Az inváziós flotta igen sokszínű forgatag volt. A partra szállító rohamnaszádoktól a 6 hüvelykes (152 mm-es) ágyúkkal felszerelt cirkálóig háromszázhatvanhat darab mindenféle nagyságú hajó nyüzsgött a Juno-part előtt egy húsz kilométer mélységű, tíz kilométer széles tengerszakaszon. Reggel fél hatra megindultak a part felé a leglassabbak, a páncélosezredek kétéltű századait szállító harckocsi-partraszállító naszádok. Révkalauz és parancsnoki naszádok, valamint könnyű támogató hajók kísérték és terelgették őket. Egy órával utánuk indultak a nehezebb támogató vízi járművek, szárnyaikon manővereztek a rombolók. Következett a műszaki csoport, a parti akadálymezőkön rést nyitni hivatott, túlméretezett aknagránátra emlékeztető lövedékeket kilövő sorozatvetővel felszerelt „sövényes” partra szállító rohamnaszádokkal, más naszádokon pedig a Királyi Tengerészgyalogság roham-harckocsijai és a Királyi Műszakiak páncélozott járművei, az AVRE-k érkeztek, amelyek nehéz robbanótölteteket helyezhettek vagy lőhettek a betonerődökre és a harckocsiakadályokra, megint másokon pedig az aknamentesítő szakaszok cséphadaró jellegű, láncos mentesítő készülékkel felszerelt harckocsijai. A műszakiak nyomában indult meg a part felé a roham partra szállító naszádok első hulláma a gyalogzászlóaljak élszázadaival. Minden zászlóalj két századdal az első hullámban, kettővel a negyedórával később érkező második hullámban támadott. Az élszázadok mögött foglalták el helyüket a rakétás hajók, azok mögött pedig azok a különleges harckocsi-partraszállító naszádok, amelyek az önjáró tüzérezredek 96 Priest önjáró tarackját hozták. A tüzérség tűzterve szerint ezek mindegyikének a part felé haladva 200 méterenként három gránátot kellett kilőnie.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave