Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


fejezet. A skót folyosó

A német 21. páncéloshadosztálynak június 6-án este nem sikerült átverekednie magát a tengerpartig. Ez a kudarc ébresztette az első kételyeket azzal a bizakodással szemben, amelyet Hitler mindig hangoztatott a második front végkimenetelével kapcsolatban. „Életük legnagyobb verését fogják kapni – jósolta korábban ugyanabban az évben. – Meggyőződésem, hogy amikor eljön az idő, ugyanolyan hatalmas megkönnyebbülés lesz [nekünk], mint Dieppe.” Bizakodását azonban arra alapozta, hogy képes lesz a Szövetségeseket a kihajózási partszakaszokon feltartóztatni, és ott megsemmisíteni, esetleg a kedvezőtlen időjárás segítségével, de bizonyosan a légierő láncos buzogányával. „Bárcsak félmillió katonát tennének partra – elmélkedett 1943. december 30-án –, majd utána a kedvezőtlen időjárás meg a viharok elvágnák őket a hátországuktól! Akkor minden rendben lenne.” A kedvezőtlen időjárás hamarosan megjön, a légierő azonban – különösen az a bizonyos „mindössze egyetlen sugárhajtású gép”, a Messerschmitt 262, amelytől Hitler azt várta, hogy „fedezékbe kényszeríti őket, és … sorra tékozoltatja el velük az órákat”, amíg az ő tartalékai megteszik a maguk útját – az istennek sem mutatkozott. A Luftwaffe mindössze 319 bevetést repült június 6-án, és sok gépet veszített, míg a Szövetségesek 12 015 bevetést teljesítettek, amelyek közül egyetlenegyet sem zavart meg ellenséges légi tevékenység.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave