Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


A felvonulás a harctérre

Az egyik fő tényező, amely Erskine és Montgomery tábornokokat a harc megszakítására késztette, az a hír volt, miszerint a Panzer Lehr szétszórtan küzdő alegységei között megjelentek egy újabb német páncéloshadosztály, a 2. részei. A britek akkor ismerték fel a 2-es páncélosok jelenlétét, amikor a 7. páncéloshadosztály bal szárnyán, Caenhez közelebb tevékenykedő 50. hadosztály foglyul ejtette a hadosztály néhány páncélgránátosát. Ez a fejlemény komoly aggodalomra adott okot, mert a 2. nemcsak a Wehrmacht egyik legharcedzettebb páncéloshadosztálya volt, amelynek dicsőséges harci tapasztalatai a lengyelországi hadjárattól Ukrajna 1943-as védelméig terjedtek, de az első német páncélos-seregtest is, amely a katonai közigazgatási határaként kijelölt két nagy folyón, a Szajnán és a Loire-on túlról érte el a normandiai frontot. A hadosztály helyőrsége Amiens volt, közel 200 kilométerre Caentől, ahová június 7-én kapott menetparancsot. Könnyű kiszámítani, hogy átlagosan napi 30 kilométernél többet nem sikerült megtennie, de a lényeg, hogy végül csak megérkezett. És várható volt még további páncéloshadosztályok érkezése is: a 116.-é Párizsból, a 17. SS-páncélgránátosé a Loire-tól délre fekvő helyőrségéből, a 2. SS-páncélosé Toulouse környékéről, a 11.-é Bordeaux-ból, az 1. SS-páncélosé Brüsszelből, sőt talán a 9.-é is a Rhône napsütötte alsó szakasza mentén fekvő Avignonból. Ha és amikor Hitler elengedi majd őket személyes rendelkezése alól, hogy csatlakozzanak a 12. SS-páncéloshadosztályhoz, a 21.-hez és a Lehrhez, mennyi időt vesz majd igénybe a felvonulásuk, és milyen állapotban fognak megérkezni? Elsőrendű fontosságú és sürgető kérdések voltak ezek a szövetséges hadvezetőség számára, amikor az inváziós hadjárat a második hetébe lépett.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave