Keegan John

Hat hadsereg Normandiában

A D-naptól Párizs felszabadításáig. 1944. június 6.–1944. augusztus 25.


A nagy vihar

A kikötő és rakodóberendezéseinek teljes körű lerombolása, amit a németek a kapituláció előtt nagy gonddal végeztek el, és amivel az amerikaiak a következő néhány napban szembesültek, megkímélte Hitlert a veszteség azonnali következményeitől, de a haragját nem csillapította. Június 21-én rádión azt közölte von Schlieben altábornaggyal, elvárja tőle, hogy „úgy vívja meg ezt a csatát, ahogyan egykor Gneisenau harcolt Colberg védelmében” – vagyis Poroszország egyik, a napóleoni háborúk idején végrehajtott legendás fegyvertényét állította elé példaként. A rádióadást szinte azonnal követő fegyverletétel hírére Hitler hadbírósági eljárást rendelt el mindenki ellen, aki vétkes tettel vagy mulasztással hozzájárult a katasztrófa bekövetkezéséhez. E fenyegetés hatására vett be mérget június 28-án Dollmann vezérezredes, a 7. hadsereg parancsnoka, akinek a szektorában Cherbourg feküdt. A csapás lényege lélektani természetű volt. Hitler és valamennyi tábornoka meggyőzte magát: azt ugyan nem lehet megakadályozni, hogy a Szövetségesek a maguk addigra már jelentős jártasságával a partraszállási hadműveletekben megvessék a lábukat Franciaország nyílt tengerpartján, de ennyire bizonytalan bázisról nem lesznek képesek semmiféle jelentős támadó hadműveletet indítani, ezért végül majd legyőzhetik őket. A Cherbourg-ért vívott csata jelentős támadó hadművelet volt, és győzelemmel zárult – azzal együtt is, hogy a Szövetségesek közben pontosan azt a szerencsétlenséget szenvedték el, amelytől Hitler mindig is várta, hogy tönkreteszi gondatlanul vakmerő kétéltű vállalkozásukat: nyári vihar söpört végig a Csatorna déli partvidékén.

Hat hadsereg Normandiában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 810 2

A Hat hadsereg Normandiában a világhírű hadtörténész, John Keegan egyik alapműve. A második világháború egyik leginkább drámai és sorsdöntő eseményét, a szövetségesek normandiai partraszállását és az azt követő eseményeket meséli el sodró, olvasmányos formában. A címben ígért hat hadsereg igazából hét. Külön fejezetet kap az amerikai, a kanadai, a skót (!), az angol (!), a német, a lengyel és a szabad francia. A magyar olvasónak revelációt jelenthet, ahogyan az angol-brit Keegan megmutatja a hazája szárazföldi haderőnemét alkotó részek markáns nemzeti jellegzetességeit, amelyek a fegyvernemválasztást és a harcmodort is erősen befolyásolták (és befolyásolják mind a mai napig).

Keegan tanári pályafutása első évtizedeiben a brit katonai akadémián, Sandhurstben együtt oktatott a háborút megnyerő tisztek javával. Ez a közvetlen érintkezés egyedülálló lehetőséget biztosított a számára, hogy megértse a második világháborús hadviselés alapkérdéseit. A könyv több izgalmas témát is vizsgál: többek között, hogy milyen hadsereget állít ki egy-egy társadalom, és az a fegyveres erő mennyire képezi le az illető társadalmat; és ezzel összefüggésben pedig mi tette "a modern idők szakmailag leghatékonyabb" hadseregévé a németet, amelyet nemcsak hogy egy, a végletekig gonosz és aljas, de gazdasági és társadalompolitikai szempontból csak a Szovjetunióéhoz foghatóan kevéssé hatékony és irracionális rezsim állított ki. Keegan szakszerűsége és intellektuális mélysége mellett nagy mesélő is, és ebben a könyvében sem okoz csalódást olvasóinak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/keegan-hat-hadsereg-normandiaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave